3 Aylık Bebeklerde Öksürük İçin Kullanılan Yöntemler

3 Aylık Bebeklerde Öksürük İçin Kullanılan Yöntemler
3 Aylık Bebeklerde Öksürük İçin Kullanılan Yöntemler

Bebeklerde öksürük sık rastlanan bir durumdur. Çoğu öksürüğün hastalıkla ilgisi olmadığı halde öksürük gıcık şeklinde görülerek bebeği rahatsız edebilir. Öksürmek vücudun yapmış olduğu bir tepki mekanizması olarak çalışır. Bebek eğer çok öksürüyorsa ve kesik olan öksürük devamlı bir şekilde seyrediyorsa doktora götürülmesi gerekir. Bebeğin çok kolay halledilebilecek tıbbi tedavisi geciktirildiğinde daha büyük sorunlara da yol açabilir. Bebeğin bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olduğu için bebeğe ek destekler sağlanarak tedavisi de önem taşımaktadır. Bebeklere rastgele ilaç vermek yerine doktor tavsiyesiyle tedavisi altında ilaçlar verilmelidir. 3 Aylık Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir, Eczaneye gidip bebeğim öksürüyor diyerek ilaç alınarak kullanılması da yapılacak en büyük yanlışlardan biridir.  Arada bir rastlanan öksürük zararlı değildir. Alerjik bir tepkinin yansıması olabilir. Evde ev akarları, sigara dumanı gibi etkenlerde bebeklerde öksürük yapabilir. 

3 Aylık Bebeklerde Öksürük İçin Yapılması Gerekenler

Doğal elma suyu takviyesi ile balgamlı öksürük tedavi edilebilir. Elma suyunu katı meyve sıkacağı içinden geçirerek elde edilecek elma suyu şifa olabilecektir. Elma çayı da yapılarak ılık bir şekilde bebeğe verilebilir. Bebeğin odasının nemli tutulması gerekir ve cam hafif açık bırakılarak odanın havalanması sağlanmalıdır. 3 Aylık Bebeklerde Öksürük İçin Ne Yapılır, Çaydanlığı odasında kaynatarak buhar yapılabileceği gibi buhar destekli buhar makinesi de bebeğin odasına konulduğunda odanın ihtiyacı olan nem karşılanmış olacaktır. Bebek sıvı alımını reddediyorsa, ten renginde değişikliğe sebep olacak tarzda şiddetli ve kuvvetli öksürük bulunması ve öksürürken nefes alması zorlaşıyorsa ve dudaklarında öksürükten kaynaklı morarma varsa derhal doktora götürülmesi gerekir. 

3 Aylık Bebeklerde Öksürük İçin Kullanılan Yöntemler

Ihlamurun öksürüğü kesici bir etkisi bulunduğu için ıhlamur yaprakları kaynatılarak bebeğe verilebilir. Karışık çaylar hazırlanarak bebeğin öksürüğüne iyi gelen bitki çayları bebeklerde öksürüğü kesmeye yardımcı olacaktır. Karışık bitki çayları aynı zamanda bebeğin ihtiyacı olan vitamin ve mineral takviyesi de sağlayacaktır. 3 Aylık Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir Ihlamur, taze nane,  meyan kökü, ada çayı elma, kekik, tarçın kaynatıldıktan sonra süzülerek bebeğe verildiğinde öksürüğü kesilecek ve rahatlayacaktır. Bebeği duşa sokarak banyonun buharında durması sağlanabilir ılık bir duş yaptırılacak ve banyo ve buhar bebeğin öksürüğünü rahatlatacaktır. Bebek uykusundan önce duş aldırılırsa bebeğin öksürüğü de kendi de daha iyi olacaktır.

3 Aylık Bebeklerde Öksürükle Birlikte Görülen Belirtiler

Öksüren bebek huzursuz olur ve öksürün nedeniyle vücudunda ağrılar oluşabilir. Tedirgin bir hali olur ve bebek öksürüğe sinirlenir ve tepkisini ağlamayla belli eder. Öksürükle birlikte burunda akıntı ve tıkanıklık görülebilir. Ateş yüksek olabilir ve gözlerde sulanma olur. Bebeği çok rahatsız eden ve yüksek ateşinde olduğu öksürüklerde hiçbir şey yapılmadan hastaneye götürülmesi gerekebilir. Bebeğe bol sıvı takviyesi ve bitki çayları karışımları verildiğinde de rahatlama olmuyorsa da yine doktor tedavisi önerilecek bir rahatsızlığı olduğunu gösterir. Doktor bebeğin ciğerlerini dinleyecek ve sıradan hastalık oluşturmayan bir öksürükse bitkisel yöntemler denenebilir. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica