3 Aylık Bebeklerde Öksürükte Neler Yapılmalı?

3 Aylık Bebeklerde Öksürükte Neler Yapılmalı?
3 Aylık Bebeklerde Öksürükte Neler Yapılmalı?

Bebeklerde öksürük bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi bebeğin solunum yollarını tahriş edici bir maddeye gösterdiği tepkinin sonucu da öksürük olabilir. Öksürüğün olması akciğer veya solunum yollarındaki balgamın sökülmesini sağlamaktadır. 3 Aylık Bebeğin Öksürüğüne Ne İyi Gelir, Kuru ve gıcık şeklinde gerçekleşen öksürükler ciddi bir sorun değildir ve nedeni anlaşılamayabilir.  Bebeğin olduğu odada olmasa dahi sigara dumanı bebeği etkileyerek öksürük oluşmasına sebep olabilir. Kulak enfeksiyonlarından kaynaklanan kuru öksürüklerde bebeklerde görülebilir.

3 Aylık Bebeklerde Öksürükte Neler Yapılmalı 

Balgamlı bir öksürük için bebeğe öksürük şurubu verilmesi doğru değildir.  Öksürüğü kesmek balgamı attırmayacağı için önemli olan balgamı atabilmesini sağlamaktır. Bebek öksürürken yüzükoyun dize yatırılması ve sırtına hafif bir şekilde vurulması balgamı çıkarmasına yardımcı olabilecek bir hareket olacaktır. Bebek geceleri de öksürüyorsa kullandığı yastığın altına destek konması rahatlatacaktır. Yastığın yükseltilmesi ile sümüğün boğazda tahriş oluşturması engellenecektir. 3 Aylık Bebek Öksürüyorsa Ne Yapılır, yüzükoyun gelecek şekilde yatırılması veya yan yatırılması da tahrişi önleyecektir. Bebeğin yattığı oda nemli tutulmalıdır. Buhar yapacak bir makine ya da odada buhar yapılacak su kaynatılması da odayı nemlendirecektir. Bebeğin boğazını yumuşatmak için ılık sıvılar verilebilir. 

3 Aylık Bebekte Öksürüğe İyi Gelecek Doğal Yöntemler

Öksürük için bebeklerde doğal yöntem olarak hazırlanacak elma kabuğunu soyarak ve içine birkaç çekirdeği ile kaynatılacak içine çok az ıhlamur ve bir iki tane karanfil atarak bebeğe çay kaşığı ile verebilirsiniz. Bitki çayı öksürüğüne iyi gelecek doğal bir yöntemdir. 3 Aylık Bebeğin Öksürüğüne Ne İyi Gelir, 3 aylık bebeklerde karışıma bal eklenmesi doğru değildir. Ihlamurla ayva yaprağını kaynatılarak bebeğe verilmesi öksürüğü rahatlatacak doğal yöntemler arasındadır. Portakalın suyunu sıkarak su ile seyreltilerek bebeğe verilmesi de doğal yöntemlerle tedavide yardımcı olacaktır. Bebeğe anne sütünün verilmesi de önemlidir ve öksürükten dolayı bebek ememiyorsa farklı pozisyonlarda denenerek verilmesi gerekir. 

3 Aylık Bebeklerin Öksürmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Bebeğin odasında hava nemlendiriciler kullanılmalı ve oda sık olarak havalandırılmalıdır. Burun kanallarını açık tutulması sağlanmalıdır. Buhar banyosu yapılması ile hava yollarının da açılması sağlanmalıdır. Bebeklerin yaşadığı evlerde evcil hayvan beslenmemelidir. Besleniyorsa dahi odasına girmesi engellenmelidir. Bebekte alerji oluşturabilecek ve öksürüğe sebep olacak ev tozlarından muhafaza edilmeli ve bebeğin bulunduğu ortamın hijyen olması gerekir.  Bebek öksürükle birlikte aynı zamanda ateşi de varsa ateşini düşürmek için elma sirkesini banyo suyuna ekleyerek bebeğe duş aldırmak ateşine iyi gelecektir. Bebek arada bir kesik ve kuru bir öksürüğü varsa yapılan doğal yöntemler bebeği rahatlatmaya yarayacaktır. Enfeksiyondan kaynaklı öksürükler ateşle birlikte devam ediyorsa mutlaka bebek doktoruna götürülmeli ve bebeğin tedavisine başlanmalıdır. Evde bulunan şuruplarla tedavi edilmesi kesinlikle yanlıştır. Bebeğin uygun bir şekilde giydirilmesi ve bulunduğu ortamın aşırı sıcak tutulması da doğru değildir.    


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica