Akciğer Kanserinin Belirtileri Nedir?

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nedir?

/
/
502 görüntüleme

Akciğer kanseri, akciğerdeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde artması ve yayılması neticesinde vuku bulan hastalık türüdür. Erkeklerde daha sık görülür. Bunun sebebi erkeklerin kadınlara oranla daha fazla sigara içicisi olmalarıdır. Kurtulma oranı oldukça düşük olan bu kanser türünün en önemli tetikleyicisi düzenli olarak sigara veya puro, pipo, nargile gibi tütün mamulleri kullanmak veya bunların dumanına sürekli olarak maruz kalmaktır. Bu ürünlerin akciğer kanseri haricinde de sağlık üzerinde olumsuz tesirleri mevcuttur. Bunların haricinde asbest solumak, kalıtsal faktörler ve hava kirliliğidir.

Belirtileri: Öksürük ve kanlı öksürük, balgam, nefes darlığı, balgam, boğazda ağrı ve şişme, göğüs veya sırt ağrısı, hırıltılı solunum, kemiklerde ağrı, bilinç bozukluğu, iştahsızlık, kilo kaybı, kuvvet kaybı, halsizlik ve ateştir. Ancak bu belirtiler başka hastalıklara da bir işaret olabileceği gibi basit ve kronik olmayan hastalıkların da belirtileri olabilir. Hastalığın kesin teşhisi hastanede alanında uzman hekimler tarafından yapılmalıdır

Akciğer Kanseri Tedavisi 

Hastanelerin göğüs hastalıkları ünitesinde teşhis konulduktan sonra onkoloji, göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi alanında uzman hekimlerin işbirliği ile tedavi metodu kararlaştırılır ve tedaviye başlanır.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri Tedavisi

Küçük hücreli  akciğer kanserinde tedaviler kemoterapi ve radyoterapidir. Bu türün radyoterapi ve kemoterapi metotlarına tepkisi oldukça iyidir. Tedavi neticesinde tümörün boyutunda küçülme veya silinme görülebilir.

Diğer Türlerin Tedavisi

Küçük hücreli akciğer kanseri dışı akciğer kanseri tanıları konulan ve 1, 2 ve bazen 3. evrelerde bulunan hastalar için genellikle uygulanan tedavi metodu cerrahi müdahaledir. Sonrasında ihtiyaç olur ise kemoterapi ve radyoterapi de uygulanabilmektedir.

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları ve Erken Teşhis

Akciğer kanserinden korunmanın en etkili yolu hiç sigara içmemek veya sigarayı bırakmaktır. Bunun dışında radyasyon ve asbeste maruz kalmaktan kaçınılmalı maruz kalınacak ise maske vasıtasıyla korunum sağlanmalıdır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi