Anne-Babanın Çocuğa Karşı Tutumu Nasıl Olmalı?

Anne-Babanın Çocuğa Karşı Tutumu Nasıl Olmalı?

/
/
440 görüntüleme

Çocuğun eğitimi, gelişimi, sağlığı, hayata karşı tutumu, duyguları ve yaşamının devamı için gerekli olan bilgilerinin kaynağının oluşmasında en etkili kişiler başta anne ve babadır. O yüzden öncelikle onların kendi davranışları ve çocuğa nasıl davrandıkları önemlidir. Anne baba kendini ne kadar geliştirir ve güncellerse, genel kültür düzeyleri ne kadar gelişirse o kadar çocuklarına faydalı olacaklardır.

Anne ve babanın birbirleriyle iletişimleri, kendilerini ifade etme biçimleri nasılsa çocuğun örnek alacağı şekil o olacaktır. O nedenle anne baba arası ilişki çok önemlidir. Birbirlerine karşı saygıları, üslupları çocuğun öncelikle göreceği ve öğreneceği tavırlardır.

Ebeveynlerin birbirleriyle olduğu gibi çevreyle ve çocukla olan iletişimleri de önemlidir.

Anne Babanın Tutumu Nasıl olmalıdır?

Anne ve baba çocuğun istekleri ve davranışları karşısında verecekleri tepkide ortak tavır takınmalıdır. Birinin evet dediğine diğeri hayır dememeli. Eğer diğerinin kararının ne olacağını tahmin edemiyorsa; hemen karar vermemeli istişare yapmak için eşinin gelmesini beklemeli ve çocuğa da biraz düşünmesi gerektiğini veya anne ya da babasının da kararını sormak için bekleyeceğini söylemesi gerekir. Aksi takdirde çocuk bu durumu kullanıp birinin cevabıyla diğerini ikna etmeye çalışmakta, birini iyi birini kötü ebeveyn olarak görebilmektedir. Biri dayanamayıp şefkat gösterir diğeri kararlı durmayı sürdürürse çocuğun gözünde anne ve babanın imajı bozulur.

Birbirleriyle iletişim halinde olup ortak şekilde aynı kararı vermeleri tutarlı olmaları açısından önemlidir.

Yine tutarlılık açısından önemli olan bir durum da bir gün evet denen bir şeye başka bir gün hayır denmesi, ne zaman ne cevap vereceklerinin belli olmamasıdır. Eğer bu tür tutarsızlıklar sık sık oluyorsa çocuk nerde nasıl davranacağını, ebeveynlerinin nerde ne tepki vereceklerini bilemediği için ve neye göre karar verdiklerini anlayamadığı için otokontrolde, anne ve babasının doğrularını anlamada zorluk çekebilir.

Anne Babanın Çocuğa Karşı Tutumları

Tutarlılık konusu çocuğun yetiştirilmesinde her aşamada dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sözler ve davranışların tutarlı olması da önemlidir. Çocuğu bir şeyi yapmaması konusunda uyarırken diğer ebeveyn ya da uyaran kişi uyardığı şeyi kendisi yapıyorsa, bir gün uyarıp bir gün uyarmıyorlarsa, birinin takdir ettiğini diğeri yanlış buluyorsa problemler ortaya çıkabilmektedir.

Çocuğun dünyasında doğru etkiler bırakmak isteyen aileler her şeyin kaydedildiğini bilerek her davranışını farkındalıkla yapmalı, önce kendisi doğru davranmalı ve özen göstermeli.

Hayatlarına bir çocuğun geleceğini bilen ailenin önceden hazırlık yapması ve çocuk doğduğunda da kararlılıkla bildiklerini dayanışma halinde uygulaması gerekir.

Özellikle her aşama için bilgi edinmek, kitap ve internetten doğru bilgileri öğrenip birlikte uygulamak için birbirlerine destek olmaları gerekir. Bu durum çocuğun ve ailenin sağlığı için önemlidir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi