Bebeklerde Kabızlık Neden Olur? 2 yaş kabızlığının nedenleri nedir?

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur? 2 yaş kabızlığının nedenleri nedir?
Bebeklerde Kabızlık Neden Olur? 2 yaş kabızlığının nedenleri nedir?

Bebeklerde ve çocuklarda zaman zaman kabızlık problemleri görülebilmektedir. Özellikle bu durum ağrılı dışkılama ve dışkılama sıklığında seyrelme gibi durumlarla kendisini göstermektedir. Kabızlık probleminin çocuklarda en çok görüldüğü yaş aralığı ise 1 yaş ile 5 yaş arasındadır. Bu nedenle çocuğu 2 yaşında olan bir ebeveyn böyle bir problemle karşılaştığı zaman 2 yaş kabızlığa ne iyi gelir sorusunu yöneltebilir.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

2 yaş kabızlığının nedenleri nedir?

Öncelikle birbirinden farklı bir çok nedene dayanabileceğini söylemek gerekir. Bunların içinde en çok öne çıkanı ise çocuğa verilen tuvalet eğitiminden ya da yediği besinlerden kaynaklı olarak yaşanmaktadır. Bu nedenle ne iyi gelir sorusuna da eğer neden besinlerden kaynaklı ise verilebilecek en güzel cevap lif anlamında zengin olan besinler yemesi olacaktır.
Kronik kabızlık dediğimiz durumda çocuk ağrı çekmemek için dışkısını tutmak isteyebilir. Bu nedenle kasları sıkarak bunu ertelemek yerine çocuğunuza tuvalet eğitimi vermeli ve onun gün aşırı tuvalete çıkmasını sağlamalısınız. Böylece barsak hareketleri düzene girdiği zaman kabızlık sorunu da ortadan kalkacaktır.

2 Yaş Kabızlığını Çözmek İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle baskıcı olmak iyi bir yöntem değildir. Yani erken yaşlarda tuvalet eğitimi verilmeye çalışılan çocuklarda sık sık kabızlık problemleri ile karşılaşılmıştır. 2 yaş kabızlığı problemi çözümü için bu nedenle çocuk üzerinde bir baskı kurulmaması gereklidir.
Beslenme şekli de kabızlığı çözmede büyük bir yardımcıdır. Lif anlamında daha bol lif içeren besinleri tercih ederseniz ve katı gıdalar yerine daha bol sıvı tüketmesini sağlarsanız rahatlamasına yardımcı olmuş olursunuz. Ayrıca eğer çocuğunuz tuvalet eğitimi aldıysa mutlaka tuvalete oturmasını sağlamalı ve onunla beraber beklemelisiniz. Bunun için de en güzel vakit aslında yemeklerden hemen sonrasıdır. Özellikle de sabahın ilk saatlerinde kahvaltı öğününden sonra mutlaka tuvalete gidilmesinde yarar vardır.
Çok sıcak olmayan hafif ılık içecekler de çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olacağından bu tür içecekler de içirebilirsiniz. Ayrıca ılık suyla banyo yapmak da kabızlığa iyi gelecektir. Ayrıca 2 yaşındaki çocuğunuzu tuvalete oturuyorsanız mutlaka ayaklarının altına bir yükseltici koymanız gerekir. çünkü bu sayede çocuğunuzun dizleri kalçadan biraz yukarıda duracak bu da onların daha rahat bir şekilde dışkılamasını sağlayacaktır.
2 yaş kabızlığa ne iyi gelir sorusuna lifli gıdaları sayacak olursak taze meyve ve sebzeleri örnek verebiliriz. Bunun yanı sıra karnıbahar, kereviz ve pırasa da iyi gelecektir. Yedirmeniz gereken besinlerin dışında kabız olan çocuğunuzdan uzak tutmanız gereken besinler de vardır. Bunların başında da süt gelir. Bunun dışında da şeker, çikolata gibi besinlerden de bir süre uzak durması daha yararlı olacaktır.
Eğer çocuğunuzun dışkısında kan olduğunu görürseniz ve çok şiddetli ağrı yaşadığını anlar, besinlerle bu durumu çözemezseniz mutlaka bir doktora başvurmak ve profesyonel bir yardım almak şarttır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica