Bebeklerde Kabızlık Probleminin Giderilmesi, 4 aylık bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir?

Bebeklerde Kabızlık Probleminin Giderilmesi, 4 aylık bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir?
Bebeklerde Kabızlık Probleminin Giderilmesi, 4 aylık bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir?

Bebeklerin her kaka yapmadıkları durumlar anne ve babalar tarafından kabızlık olarak değerlendirilmemelidir. Bebeğinizin kabız olması için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca çevrenizde bulunan diğer bebeklerle de bebeklerinizin bu durumunu kıyaslamak son derece yanlış olacak bir uygulamadır. Nedeni ise her bebeğin bağırsak çalışma düzeni farklıdır. kimi bebek her gün kaka yapabilirken kimi bebeklerde 2 hatta 3 günde bir kakalarını yapabilmektedir. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebekle mama ile beslenen bebekler arasında bile fark olmaktadır. Bu nedenle başka bebeklerle kıyaslamak yerine bebeğinizin günlük olarak takibini yapmak size en doğru kararı verdirecektir. 

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Bebeğinizin kabız olduğunu anlamak için yapmanız gerekenler

Bebeğinizin kakasının yumuşak olup olmaması size bir ipucu verecek konuların başında gelmektedir. Ayrıca bebeğinizin kaka yaparken zorlanması bacaklarını kendine doğru çekmesi ve bazı durumlarda ağlaması da bir işaret olabileceği gibi kilo artışını takip etmenizde gerekmektedir. Bebeğinizin gün içerisinde rahat olması ağlama nöbetleri geçirmemesi belli fiziksel hareketleri yapmaması özellikle bacaklarını kasması karnına çekerek ağlaması gibi bebeğinizin kabız olup olmadığını size gösteren en önemli noktalardır. 

Bu belirtilerin yanı sıra bebeğinizin kakası oldukça katı ve koyu renk ise ya da kakasında kanlı izlerin olması, kaka yapma işlemi sırasında huzursuzlanması ve ağlamaya başlaması da kabızlık belirtileri olarak nitelendirilir. Bu belirtilerin devam etmesi özellikle de 3 günden fazla sürmesi durumunda ve bir de kan izleri söz konusu ise çocuk hekiminize bebeğinizi göstermeniz gerekmektedir. İhmal edilmemesi ve çözülmesi gereken bir durum söz konusudur.  

Bebeklerde Kabızlık Probleminin Giderilmesi

Küçük bebeklerde bağırsak sistemlerinin gelişme aşamasında ishal ve kabızlık sık görülen durumlar arasında yer almaktadır. Belli başlı belirtiler görülmediği sürece endişe edilecek durumlar olmadığı gibi ihmalde edilmemelidir. Bebeğinizin her türlü gelişimini takip etmeli ve günlük olarak farklılıkları incelemelisiniz. 
Küçük bebeklerde anne sütü alan bebeklerin kakaları genellikle sıvı kıvamdadır ve mama ile beslenen bebeklere oranla daha sık bir şekilde kaka yapmaktadırlar. bunun yanı sıra bebekten bebeğe değişen bağırsak hareketleri için farklı bebekleri değerlendirmek yerine bebeğinizin günlük olarak takibini yapmak ve sadece kendisinin önceki durumu ile değerlendirme yapmanız daha sağlıklı sonuç elde etmenize neden olacaktır. Her bebeğin gelişimi farklı olmaktadır.  
4 aylık bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir konusunda ilk olarak anne sütü ile beslenen bebeklerde yaşanan kabızlık için annenin de yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Annenin yediği içtiği her türlü besin bebekte gaz sorunları gibi ishal ve kabızlık sorunlarına da neden olmaktadır. 

4 aylık bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir? kısmında bebeğinizin bacaklarını hareket ettirerek bağırsak hareketlerini hızlandırabilirsiniz. Ayrıca hafif olarak karın bölgesine avuç içinizle masaj yaparak bağırsaklarının rahatlamasını sağlayabilirsiniz. 
Küçük bebeklerde geçmeyen kabızlık durumunda yapılması gereken ise uzman bir hekime başvurmaktır. Özellikle 3 günden fazla süren ve kanlı bir şekilde kakanın yapılması doktorunuza başvurmanız gereken bir durumu işaret eder. 

 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica