Çöven Otu Kullanımı ve Özellikleri

Çöven Otu Kullanımı ve Özellikleri
Çöven Otu Kullanımı ve Özellikleri

Çöven otu, karanfilgiller ailesine ait bir türdür. Yaprakları ve aynı zamanda dalları da sabun gibi köpürdüğünden dolayı, sabun otu adı ile de bilinmektedir. Bunun yanı sıra köpürgen ismi ile de anılmaktadır. Bilimsel adı, saponaria officinalis'dir. Çöven otunun çiçekleri, beyaz ve pembe renklerdedir. Salkım şekline sahiptirler. Kirleri temizleme özelliğiyle bilinen coven otu, yapraklarının çayı yapılarak da kullanılmaktadır.

Çöven Otu Kullanımı ve Özellikleri

Çöven otu, köpürme özelliğinden dolayı kirleri temizlemede sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra helvacılıkta kullanılmaktadır. Helvacılıkta, ağdayı ağartma işlevini görmektedir. Çöven otunun göğsü yumuşatıcı etkisi vardır ve bunun yanı sıra balgam sökücü olarak da bilinir. Ateş düşürücüdür ve terleticidir. Bronşit rahatsızlığına iyi gelir. Cilt hastalıklarına faydalıdır. Egzaması bulunan hastaların kullanması tavsiye edilir. Bol idrar yapar ve yüksek ateşi düşürür. Kadınlar için, adet sökücü özelliği bulunmaktadır. Vücudu gevşeterek rahatlamasına yardımcı olur. Uyuz cilt hastalığına çok iyi gelmektedir. İngiliz bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, çöven otu lösemi ilaçlarının etkisini arttıracak bir öze sahiptir. Yakın bir zamanda, araştırma ve geliştirmelerde sonuda ulaşıldığında, çöven otu lösemi hastalarına bir umut olacaktır.

Çöven otunun genel olarak kökleri kullanılır. Bunun yanı sıra yaprakları kaynatılarak da kullanılmaktadır. Çay yapımında 2 tatlı kaşığı kök kullanılır ve kaynar su ilave edildikten sonra yaklaşık bir 10 dakika demini alması beklenir. Demini aldıktan sonra süzme işlemi gerçekleştirilerek çay olarak içilebillmektedir. Tedavi amaçlı kullanım haricinde, elbise ve çeşitli eşyalardaki kir, pas ve yağ lekelerini çıkarmakta kullanılmaktadır. Çöven otunu aşırı tüketmek bazı yan etkilere sebep olabilir. Çöven otu aşırı tüketildiğinde, midede tahriş ve bağırsakta tahriş gibi yan etkiler gösterebilir. Fakat dozajın aşılmadığı ve kararında kullanıldığında herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica