Dünyanın En Önemli Organizması Hangisidir?

 Dünyanın En Önemli Organizması Hangisidir?
Dünyanın En Önemli Organizması Hangisidir?

Bilim dünyasında sorular ve yeni araştırma konuları sürekli olarak gündeme geliyor. Hem insanlığın hem de diğer canlıların daha da gelişmesi için hep uç örnekler ve noktalar üzerine gidiliyor. İnsan zekası da genel de her durumun en son olan noktasını merak ediyor ve bu yönde çalışmalar geliştiriyor. Bu konuyla ilgili olarak sorulan bir diğer önemli konu ise dünyanın en önemli organizması hangisidir şeklinde karşımıza çıkıyor. Bilim dünyasında bu soruya farklı yanıtlar verilebilir. Genelde tıpçılar ile moleküler biyolojiciler bu sorunun üzerine gidiyor. Burada önemli olan nokta, en önemli organizman hangi boyutlarla ele alınacağıdır. Yani neye ve kime göre önemlidir. Bu da sorunun çeşitli dallar üzerinden ele alınmasını gerekli kılıyor. Bilim insanları, genelde insanlık için en önemli olacak ve böylece ölümcül hastalıkların tedavisinde katkı sağlayacak olan hücre ve organizmayı bulmak için çalışıyor.

Bilim Çevresinde En Önemli Hücre Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu soruya çok farklı yanıtlar verilebilir. Genel kanı ise okyanuslarda yaşayan organizmalardır. Peki hangi organizma en önemli canlı olarak kabul ediliyor. Okyanus içerisinde yaşayan mikroskobik canlılar içerisinde sınıflandırılan ve fitoplankton adı verilen hücreler, bilim çevreleri içerisinde çok önemli canlılar olarak kabul edilebiliyor. Bunun nedeni ise şu şekilde açılanıyor; fitoplanktonlar, atmosfer içerisinde insanların ve canlıların solduğu oksijenin yaklaşık olarak yüzde 50 ile 85’lik bölümünü üretiyor. Bu da dünya üzerindeki milyarlarca canlının yaşaması demek oluyor. Yapılan bu tahminler, bu hücrenin laboratuar ortamında ürettiği oksijenlere göre yapılmış. Öte yandan dünyada ve okyanuslarda tam olarak ne kadar fitoplankton yaşadığı ise bilinmiyor. Burada bir ihtimal üzerinde daha duruluyor. Bilinmeyen noktalar arasında da yer alan bu ihtimalde, bu organizmaların mevsimlere ve hava sıcaklıklarına göre artıp azaldığı. Bu konuda araştırmalar devam ediyor.

Oksijenin Önemi

Dünyanın en önemli organizması hangisidir sorusuna oksijen üreten bir canlı üzerinden yanıt verilmesi, oksijenin ne kadar hayati bir önem taşıdığını gösteriyor. Bu madde sayesinde insanlar ve diğer canlılar doğada yer alıyor. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica