Elektronik Sigara Nedir? Nasıl Kullanılır?

Elektronik Sigara Nedir? Nasıl Kullanılır?
Elektronik Sigara Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kökeni 1963 yıllarında Amerika Birleşik Devletlerinden Herbert A. Gilbert'in tasarlayıp kağıda dökmesine kadar uzanan elektronik sigara, modern anlamda ilk kez Çinli bir eczacı olan Hon Lik tarafından icat edilmiş ve 2004 yılında ilk kez Çin piyasasına sunulmuştur. Dünya genelinde ve ülkemizde kullanımının yayılması ise 2007 yılından başlamaktadır.

Esas olarak tütün yerine buharlaşan ve aroması olan bir sıvıyı ciğerlere çekme prensibine dayanan cihazlar birçok teknik özellikleriyle ve teknolojinin de gelişmesiyle birbirinden farklılıklar göstermektedir. Temel olarak parçalar ele alındığında bir elektronik sigarayı, elektrik akımını sağlayan mod, atomizer, likit ve pil oluşturmaktadır. Bu parçalardan mod, kullanıcıların üzerindeki kontrol tuşlarıyla ayarlar yapabildiği ve cihazı kontrol ettiği kısımdır. Atomizer -diğer bilinen adıyla tank- ise likit sıvısının koyulduğu içerisinde tel ve pamuk bulunan başlıktır. Yine piller 18650 olarak tabir edilen genel anlamda bu tarz cihazlara özel üretilmiş yüksek akımlar verebilen pillerdir.

Sistemin işleyişi genel olarak, modun üzerinde bulunan tuşlara basılarak pilden akım alınması, pilden gelen bu akımın atomizer içerisinde bulunan tele iletilerek telin ısınması, telin çevresine sarılı pamuğu ısıtması, pamuğun ise ısısını aktararak likit denilen aromalı sıvıyı buharlaştırarak içilebilir kıvama getirmesi esasına dayanmaktadır.

Likit denilen sıvının ise yine bir çok marka ve çeşidi olmakla birlikte kullanıcıların ana maddelerini alarak kendileri üretmeleri bile mümkün. Buna genel olarak ev-yap denilmektedir. Likiti oluşturan ana unsurlar ise 4 maddedir. Bunlar PG (probilen glikol), VG (vegetable gliserin), nikotin ve aromadır. PG ve VG genel olarak gıda maddelerinin içerisinde bulunan bitkisel tatlandırıcılardır. Aroma ise çok geniş yelpazesi olan, kullanıcının tercihine göre seçebileceği tatlardan oluşur.

Son olarak yapılan araştırmalara göre elektronik sigaranın zararı normal sigaraya göre %95 daha azdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica