Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

/
/
1030 görüntüleme

Sağlıklı bir yetişkin günde dokuz, on bardak su tüketmelidir. Ancak tüketilmesi gereken su miktarı kişiden kişiye değişir. Kişinin ne kadar su içmesi gerektiği, kişinin sağlığına, günlük olarak yaptıklarına bağlıdır. Her ne kadar günde 2 litre su tüketmeniz söylense de kendiniz için doğruyu siz bilirsiniz. Kilonuzu 0.03 ile çarparak içmeniz gereken su miktarını bulabilirsiniz.

Suyun Sağlığa Faydası

Su, insan vücudunun yüzde altmışını oluşturur. Vücudun işleyişi suya bağlıdır. Su içtiğiniz andan itibaren vücudu canlandırır ve vücudun mikropları dışarı atmasını sağlar. Ter yolu ve idrar yolu ile. Nemli olması gereken kulak içlerimiz ve burun içimiz için nemlendirme sağlar. Yeterince su tüketilmemesi sizi halsiz bırakabilir. Kendinizi sürekli olarak yorgun hissedersiniz. Zamanla iştah kaybına yol açarak başka sağlık sorunları yaratabilir. 

Ne Kadar Suya İhtiyacınız Var? 

Nefes alıp verirken bile vücudumuzdaki sudan kaybediyoruz. Gün  içindeki terlemeleriniz, idrara çıkmamız su kaybına yol açar. Vücudumuzun kaybettiği suları geri kazanması için ya su içeren besinler tüketmelisiniz ya da su tüketmeye dikkat etmelisiniz. Su içme alışkanlığınız yok ise kendinize ait bir şişeniz olsun her seferinde yanınızda taşıyan şişenizi her gördüğünüz de su içmek isteyeceksiniz.

Su İhtiyacını Karşılamanız Gereken Etkenler 

Egzersiz yapmak aşırı terlemeye sebep olur ve terlemek su kaybına neden olur. Egzersizden sonra bir engeliniz yok ise olabildiğince su içmeye özen gösteriniz. Bu sayede kaybedilen su vücudunuza geri kazanılacaktır. 

Sıcak havalar ve nemli havalar terlemeye neden olur. Sıcak havanın hem terleme yapması hem de solunumu hızlandırması vücuttaki su kaybını arttırır. Böyle durumlarda su yerine başka sıvı tüketmek yanlıştır. Sıcak havalarda besinlerinizi tercih ederken de dikkatli olmalısınız. Yaz mevsiminde karpuz tüketebilirsiniz. Karpuzun içerisindeki su miktarı oldukça fazladır. 

Günlük ihtiyacınız olan su miktarını hesaplamalı ve tüketmelisiniz. Su sağlık ve hayattır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

1 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi