Güneş Yanığı Kızarıklığı ile Yüzleşiyoruz

Güneş Yanığı Kızarıklığı ile Yüzleşiyoruz

/
/
134 görüntüleme

Güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanan geçici yanıklar ve kızarıklıklardan bahsedelim. Cildimizin güneşe ihtiyacı var. Güneş, derinize temas ederek doğal, katkısız bir vitamin sağlayıcı olabilir; fakat dikkat edeceğimiz noktalar var.

Güneş Yanığı Yüz Bölgesinde İse…

Cildimizin bütününde aynı hassasiyet yoktur. Cilt yüzeyinde bazı bölgeler daha hassastır. Yüzünüz de böyledir. Her bölgesi aynı hassasiyette değildir. Göz çevresi daha dikkatle bakım yapılan bir alandır. Yüze yapılacak her müdahalede ilk aklımıza gelen bu ayrım olmalıdır.

Yüzdeki güneş yanığı kızarıklığı nasıl geçer, diye aynanın karşısında kendinize cevap arıyorsanız, size vereceğim birden çok tavsiyeye kulak verin derim. Güneş yanığı yaygın bir vakadır mevsim yaz ise. Güneşin kısa dalga boylu ışınlarına uzun vadeli maruz bırakmayın kendinizi. Sıvı tüketimine önem verin. Suyu tüm aromalı içeceklerin dışında günlük ihtiyacınız kadar mutlaka tüketin. Bunun dışında her gün tüketeceğiniz bir bardak havuç suyu cildinizin dayanıklılığını arttırır.

Alerjik bir durumunuz varsa teşhis edin. Kaynağı yalnızca güneş ışığı olan kızarıklıklar için tavsiye ettiğimiz noktalara uyun.

Yüzdeki güneş yanığı kızarıklığı nasıl geçer kısmına gelirsek tüketmemeniz gerekenler var; sarımsak, turşu, domates… Bu yiyecekler mevsime bakmadan kızarıklık ve yanmaya sebep olabilir. Cildiniz ve yüzünüzün hassasiyetini takipte olun, alerjiniz olan gıdaları tespit edin.

Yanma ve kızarıklık sonrası soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Yanma ve kızarıklık devam edebilir. Dolapta tuttuğunuz soğuk yoğurttan yüz bölgenize sürebilirsiniz. Bilindik bir yöntemdir, acınızı hafifletir.

Yanık ve kızarıklık için patates dilimleri veya rendesini deneyebilirsiniz. Ağrınızı hafifletir. Yanığa birebirdir. Patates kararmaya başlamadan değiştirmelisiniz. Uzun süre yanık bölgesinde tutmayın.

İnce salatalık dilimleri de bu anlamda faydalıdır. Yanık bölgenizde veya yüzün tamamında kullanabilirsiniz.

Lavanta çiçeği, aloe vera, zeytinyağı, lavanta yağı yüzdeki tahriş için başvurabileceğiniz bitkisel ürünler. Bu bitkisel yağları seyrelterek kullanın. Aloe vera bitki özünü her zaman kullandınız nemlendiriciye ekleyebilirsiniz. Diğer yağları bir ölçek yağa iki ölçek su ekleyerek seyreltin ve tonik olarak yüzünüze uygulayın.

Yüzdeki güneş yanığı kızarıklığı nasıl geçer endişesine düşmeden önce önlem alın. Güneş ışınlarına haddinden fazla maruz kalmamaya çalışın. Koruyucu, nemlendirici, şapka vs. kullanarak güneş yanığından, kızarıklığından korunabilirsiniz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi