Halıdaki mum ve yağ lekeleri nasıl çıkar? (Pratik Temizleme Bilgileri)

Halıdaki mum ve yağ lekeleri nasıl çıkar? (Pratik Temizleme Bilgileri)
Halıdaki mum ve yağ lekeleri nasıl çıkar? (Pratik Temizleme Bilgileri)

Doğum günü partileri, yemek davetleri, kına, nişan ve düğün organizasyonlarında genellikle mum kullanılmaktadır. Mum Türk gelenek göreneklerinin içine bu denli girmişken kaza ile halılara damlaya bilir. Bu durumu fark ettiğinizde ne yapmalısınız? Halıdaki mum lekesi nasıl çıkar? Halıya bulaşan mum lekesini çıkarmak için hangi malzemeler kullanırsınız? Bu soruların hepsi cevap bekleyen sorulardır. Herkes bu soruların cevabını beklediğini biliyorum. Uygulanan yöntemleri merak ettiğinizi biliyorum. Ve nedir bu yöntemler dediğinizi duyar gibiyiyim.

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Halıdaki mum lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt vermeye devam ediyoruz. Belirli sebeplerden dolayı mumlar halılara, döşeme kumaşlarına ve kilimlere bir şekil bulaşırlar. Bu mum damlaları evinizin her yerine dağılabilir. Ve siz bundan haberdar olmaya bilirsiniz. buna önlem almanız imkansızdır çünkü yanık halde taşınan mumların damlama olasılı yüzde yüz diyebiliriz. Ya mum taşıma şeklini öğrenmeliyiz ya da halımıza damlayan mumun temizlenmesi için yöntemler geliştirmeliyiz. Mumların taşınmasına illaki dikkat edilmektedir ama yöntemlerde geliştirilse iyi olacak hani. Her duruma hazırlıklı olmak çok önemlidir. Bu yüzden bazı yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

Halıya Damlayan Mum Nasıl Temizlenir?

 • Damlayan muma buz küpü veya buz torbası koymak bir yöntem olabilir. Böylelikle donan mumu sert bir cisimle kazınmalıdır.
 • Mum konulan kâseye ya önlem alınmalı ya da ikinci bir kâseyle desteklenmelidir. Bu şekilde mumun eriyip sağa sola damlaması engellenebilir.
 • Mumun damladığını gördükten sonra mumun bir bütün halinde donmasını sağlayın.
 • Halının üzerindeki mum lekesine kağıt koyarak kızgın ütü ile ütüleyebilirsiniz. Ütülenen mum lekesi konulan kağıt üzerine geçeceği için mum lekesinden kurtulmuş olacaksınız
 • Mumu tekrar eriterek farklı bir noktaya çekilebilir.
 • Karbonata su katarak macun oluşturulur. Bu macun damlayan mumun üzerine sürülür ve sonra kurumaya bırakılır. İşte bu yöntemle halılarınız mum lekelerinden kurtulmuş olur.

Halıdaki mum lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt vermeye çalıştık. İlginç cevaplar ve bilinmeyen yöntemler oldu. Belki kimsenin aklına gelmeyen şeyleri yazdık. Bundan sonra mum lekesi dert edilmeyecektir.

Halınıza bir anda kazayla yağ döktünüz ya da yağlı yemek döktünüz. Bir anda neye uğradığınıza şaşıracak ve panikleyeceksiniz. Panik yapmanıza gerek yok temizlemek çok kolay olacak. Genellikle mutfak halılarınızda daha sık yaşanacak durumdur. Küçük çocukları olan bir evde yaşıyorsanız çocukların yaptıkları ufak ev kazaları nedeniyle de başınıza gelmiş olabilir. Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Elinize bir bez alacaksınız ve sıcak su dolduracaksınız. İçine bulaşık deterjanı koyacaksınız. Halıdaki yağ lekesini sildiğinizde yağdan eser kalmadığını göreceksiniz. Halıdaki yağ lekelerine karşı benzin veya tiner kullanmanız gerektiğini biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız sizde artık öğrendiniz.  Beze tiner veya benzin dökeceksiniz. Halınızı sildikten sonra eskisi gibi olduğunu ve lekeden eser kalmayacağına şahit olacaksınız.

Halınızdaki Yağ Lekelerini Çıkarmak İçin Kullanılacak Etkili Yöntemler

Halınıza oldu da motor yağı döküldü böyle kötü bir durumda da halınızı kurtarabilirsiniz. Halınızdaki motor yağı kabasını havlu bir kağıt la alacaksınız. Sonra yine sıcak su ve deterjanla sileceksiniz. Lekenin kabasını aldıktan sonra yağ çözücüde lekeyi kolay yoldan çıkarmanın yoludur. Yağ çöz uyguladıktan sonra yine deterjanlı su ile silebilirsiniz.  Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Yöntemlerinden biri de yağ dökülmüş halınıza bir kabartma tozu poşetini boşaltabilirsiniz. Kabartma tozu yoksa mısır nişastası da aynı işlevi görecektir. Yağ lekeli olan yere pudra şeklinde döküyoruz ve bir gece bekletiyoruz. Sonra elektrik süpürge ile yağ lekesinin üstündeki pudrayı çektiriyoruz. Sıvı deterjanlı su ile sildiğiniz halınızın durulama işlemi içinde saf su ile sildiğinizde lekeden eser kalmadığını göreceksiniz. Aynı şekilde yine tuz da lekeli bölgeye serpiştirilecek bir süre beklendikten sonra silerek temizleyebilirsiniz. En çok üzerimize yemek damladığında kullandığımız tuz dökme işlemi halılar içinde kullanılabilir. Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar ? Kolonya da yağ lekelerinde kullanılabilecek yöntemlerden biridir. Alkolün etkisiyle yağ lekelerinde kullanılabilir. Halıdaki yağ lekesine müdahale ederken en az leke bulunan kısımdan başlanarak en lekeli yere gelinmesi ve ovma işleminin yapılmaması gerekir. Ovduğumuz leke halının derinliklere işlemesine sebep olacaktır.  Yağ lekeleri için kullanılacak yöntemler gayet etkili ve başarılı sonuçlar gösterecektir.  

Halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bilindiği üzere evimizin en güzel süsü halılardır. Evimizi hem güzel gösterir hem de betonarme binaların soğuğundan korunmamıza yardımcı olur. Eski bir gelenek ve görenek olan halılarımız bizim vazgeçilmez aksesuarlarımızdandır. Halılarımızın envai çeşitleri bulunmaktadır. Bu envai çeşitleri içinde özel örülmüş halılarda bulunmaktadır. Kim bilir dünyanın bilmem neresinden getirilmiştir. Paha biçilmeyen bu halılar evimizin olduğu kadar gönlümüzün de üzerinde yeri vardır. Onun başına gelen en ufak şey bizi kedere iter.
Diyelim paha biçilmeyen halınıza istenmeyen bir hadise sonucunda yağ damladı. Halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar? Bu lekeler için özel yöntemleriniz var mı? Varsa nelerdir? Gibi bir sürü sorular sorulabilir. Ve bu sorular verilen cevaplar çok kıymetli hazinemizi kurtarmaya yetecek mi?
Halınıza leke bulaştırdığı için korkmanıza ve çocuklara kızmanıza gerek yoktur. Uygulanacak yöntemlerle bu lekeler çok basit geçeceğini söyleye biliriz. Öncelikle sakin olun ve lekeleye konsantre olun.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Evde çocuğu olmayan çift az gibidir. Kendi çocuğunuz olmasa da komşu çocuğu giliyordur muhakkak. İstemeden halınıza yağ lekesi yaptı. Şimdi sakin olup size vereceğimiz yöntemleri uygulamanız lekelerin temizlenmesi için yeterli olacaktır.

 • Halınıza lekenin ne zaman bulaşmış olabileceğini tespit etmeye çalışın.
 • Halınızdaki yağ lekesinin fazlalıkları varsa onu ucu sert bir şeyle almaya çalışın ki daha fazla yere bulaşmasın.
 • Halınızdaki yağ lekesini emdirmek için temiz beyaz kağıt havlu ile lekeye tampon yapın.
 • Halınızdaki lekeye kontrol altına aldıktan sonra temiz ve renksiz bir bez alın.
 • Halınıza zarar vermeyecek bir deterjanı halınızın lekeli kısmına dökün.
 • Ilık suya batırılmış ıslak beyaz bezinizi halınıza fazla bastırmadan ovalayın.
 • Halınızı kurumaya bırakın

Halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap vermeye çalıştık. Uygulanan yöntem tüm bayanlar tarafından uygulanan ve sonuçları en garantili olan yöntemdir. Halınızdaki yağ lekesini çıkarma konusunda başarılı bir yöntem olduğu kesindir. Bu yöntemle birlikte kıymetli halılarınızın lekelenmesi sizi korkutmaması gerekir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica