Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

/
/
3053 görüntüleme

Sevimli ve bir o kadar da muzip hayvanlar değil mi kediler? Hele bir de yavruları… Ama kedilerin biraz çapkın oldukları da bir gerçektir. Bu ise daha çok yavru kedi demek oluyor.

Kedilerin gebelik süresi ortalama iki aydır(58 ile 63 gün). Ortalama bir seferde 4 yavru doğurabilirler. Çok ilginçtir kediler de insanlar gibi hamile oldukları zaman duygusallaşırlar. Özellikle evcil kediler hamile olduklarında çok bariz bir duygusallık ile evin havasını değiştirebilirler. Ona sahip çıkıp güven duygusunu vermelisiniz. Doğuma bazen bir hafta kala bazen saatler kala kediler güvenli bir yer arar. Bunun için sepetlerini kuytuya koyabilirsiniz. Tahmin edersiniz ki kediler de doğum sonrası yavrularının güvende olmasını ister. 

Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Son zamanlarda sosyal medyada görmüşsünüzdür. Ultrason cihazında kedi yavrularına bakıyorken... Kedinin hamile olup olmadığına bu yolla bakabilirsiniz. İnsanlarda olduğu gibi zararsızdır. Yalnız ultrason cihazı ile görebilmek için gebelikten yaklaşık 3 hafta sonrası daha uygun olacaktır. 

Bunun dışında eğer gözlemlerle anlamak isterseniz, insanlar gibi düşünün. Evet, kediler de insanlar gibi hamile olduklarında çok uyumaya başlar. Zaten günün yarısını uyuyarak geçiren kediler için bunu fark etmek biraz zor olsa da deneyin. 

Hamile kediler gene insanlar gibi daha çok yemek yerler. Tahmin edersiniz ki ortalama 4 yavru için daha çok yemek gerekir. Eğer kedinizin iştahı artmışsa bunu göz ardı etmeyin. 

Hamile kedilerin memeleri gün geçtikçe daha da büyür. Meme uçları pembeden kırmızıya doğru gider. 

Zaman zaman kusabilir. Eğer bunu görürseniz ona kızmak yerine anlamaya çalışın. Bu dönemde kediler normalden farklı davranırlar. İnsanlara ne kadar benziyor değil mi? 

Mesela sabahları huysuz ve hırçın olabilirler. 5 hafta sonra zaten karınlarındaki şişlikten de anlayabilirsiniz. 

Vücut ısıları normalde 38,5 derece olan kedilerin doğum yaklaşırken vücut ısıları 1 derece düşer. 

Doğumdan Sonra

Eğer kediciklerin babası da aynı evde ise dikkat etmelisiniz. Erkek kediler bazen yavrulara karşı saldırgan olabilir. Aynı şekilde anne kedi yavrularını korumak için yavrulara kimseyi yaklaştırmak istemeyecektir. Yeni doğan yavrulara yaklaşıp oynamayın. En azından bir iki hafta geçmesini bekleyin. Çünkü yeni doğan kediler kör ve sağır olarak doğarlar. İlk haftadan sonra yavaş yavaş gözlerini açmaya başlarlar. On ikinci günden sonra kulakları yavaş yavaş sesleri algılar. On beş gün sonra ise tamamen görürler ve duyarlar. 

Şayet sizde bir kedi severseniz ve kedinizin gebe olup olmadığını kendi yöntemlerinizle öğrenmek istiyorsanız, vereceğimiz tüyolar sayesinde bunu rahatça tespit edebilirsiniz. Nasıl mı? Yazımızı okuduğunuzda nasıl olduğunu siz de fark edebilirsiniz. Gebelik kedilerde ortalama olarak 63 gün sürmektedir. Kedilerde gebelik teşhisinin doğrulanması açısından yaklaşık olarak 16 İla 20 gün kadar geçmesi gerekmektedir. Bu süre zarfında gebelik bebeklerin karın duvarında yavrularının hissedilmesiyle ya da ultrason yardımlıyla da teşhis edilebilmektedir. Kedinin hamile olduğu nasıl anlaşılır için siz de veteriner hekiminizle görüşebilirsiniz.

Kedilerde karın hacminin büyümesi 1 aydan önce görülmemektedir. Kedi de dikkat çekici bir şekilde iştah artışı varsa, kediniz hamile olabilir. Kediler doğumlarına 1 gün kala hissiyatlı bir şekilde doğuma hazırlanmaktadır. Bunun için bazı kediler doğumdan 1 gün kadar önce kendileri için bir yuva hazırlığına girişirken bazıları da ıssız bir köşe arar. Şayet sizin kedinizde yakın bir tarihte doğum yapacaksa ona ıssız bir köşede konuçlandırılmış olan güzel ve rahat bir sepet hazırlayabilirsiniz. Sepetin içine yumuşak minderlerden oluşturulmuş bir zemin yapabilirsiniz. Sepetin aşırı dar veya küçük olmamasına da dikkat etmelisiniz. Kedinin hamile olduğu nasıl anlaşılır için bu değerli bilgilerden yararlanabilirsiniz. 

Kedimin Hamile Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kediler doğum esnasında meraklı bakışlarda uzak olmak istemektedir. Doğumun bitiminin ardından yine sepet loş bir köşede bırakılmalıdır. Öte yandan yüksek kaliteli mamalarla beslenen kedilerin doğumu esnasında fazla sorun yaşanmamaktadır. Kedi vücudu ısısı 38 -38,5 derece iken doğum esnasında soğuyarak 37-36 dereceye kadar düşebilmektedir. Kedilerde doğum sancılarının başlamasından sonra yaklaşık 4 saat içinde 1. yavru meydana gelir. Ardından diğer yavruların meydana gelmesi içinde 390 ila 60 dakika aralıklar gözlemlenebilir. Kedi tüm doğum sonlanana dek sepetinde kalır ve doğumlarını da genel olarak yan yatarak gerçekleştirmektedir. Bu kediler için doğum esnasında en rahat pozisyondur. Doğum esnasında ve sonrasında kediler yavrularının tüm ihtiyacını gidererek  bakımını yapabilir. Göbek bağını koparan anne kedi, plesentayı da yiyerek yavrusunu bedeninden ayırır ve hür kılar. Sonrasında yavrusunu yalayarak kurutan kedi bu işlemler sırasında yalnız olmayı tercih edecektir. Bu nedenle şayet kedilerin doğumunu izlemek isterseniz mutlaka kuytu ve gizli bir köşeden izlemeli ve doğum esnasında asla akışa müdahale etmemelisiniz. Kedinin hamile olduğu nasıl anlaşılır konusuyla ilgili olarak sizlere önemli bilgiler aktardık.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi