Kireçlenmeye Ne İyi Gelir? Kireçlenme Tedavisi İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Kireçlenmeye Ne İyi Gelir? Kireçlenme Tedavisi İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

/
/
3238 görüntüleme

Yaşa bağlı olarak bu sorunun yaşanması söz konusudur. Genel olarak belirli bir yaştan sonra kemikler arasında kireçlenmelerin yaşanması gözlemleniyor. Bu durum hareketlerin de kısıtlanmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden tedavisinin yanı sıra doğal çözüm önerileri de ortaya atılmıştır. Kireçlenmeye ne iyi gelir konusunda bu çözüm önerilerini değerlendirebilirsiniz. Özel yağlar ile uygulamaların olması kireçlenen bölgenin eski işlevini kazanmasını mümkün hale getirmektedir. Bu yüzden de kireçlenme sorunu yaşayanların doğal yöntemlere sıklıkla başvurduklarını göreceksiniz. 

Kireçlenme İçin Bitkisel Yollar

Önerilen bitkisel yollar tedavi sürecinde sizlere destek olmaktadır. Ancak doktorunuz eşliğinde bu yöntemleri değerlendirmeniz faydalı olacaktır. Başta bilgi almanız en doğrusudur. Devamından da bu yöntemlere başvurarak kireçlenmelerden en kısa sürede kurtulabilirsiniz. Kirenlenmeye ne iyi gelir diye soranların birkaç özel yağ üzerinden tedavilerini desteklemesi söz konusudur. Buradan sizlere önerilenler ise şu şekildedir;

 1. Okaliptüs; Özellikle şişkinliker adına bir hayli faydası olan bitkiler arasındadır. Okaliptüs hem bitkinin özünden hem de yapraklarından elde edilen yağ özüdür. Bu yağ ile masaj yaparak soruna çözüm bulabilirsiniz. Kireçlenmelerden kaynaklı şişkinliklerin kısa sürede sona ermesi için bu yağı kullanmalısınız.
 2. Aloe Vera; Eklem ağrılarına yönelik bu ürünün kullanımı bir hayli faydalı olmaktadır. Özellikle masaj yoluyla gün içerisinde kireçlenen bölgelere uygulayabilirsiniz. Sürdükten sonra ağrıların da son bulması söz konusudur. Eklem sorunları yaşayanların sıklıkla aloe vera üzerinden çözüm buldukları biliniyor.
 3. Yeşil Çay; Özel çay tüketimlerinin de eklem ağrılarına ve şişmelerine faydalı olduğu görülüyor. Kısmen de olsa kireçlenme adına çözüm bulabilirsiniz. Nitekim burada uzmanların tedavi yöntemlerinden de yola çıkmalısınız. Beraber ele alarak sorunun ortadan kalkmasını mümkün hale getirebilirsiniz. 
 4. Zencefil; Günde sadece 1 bardak şekersiz olarak tüketilmesi bildiriliyor. Zencefil pek çok hastalığa iyi gelen bitkiler arasındadır. Bunlar arasında kireçlendirmenin de olduğunu göreceksiniz. Sorunun minimum seviyeye inmesi adına 1 kere demleyerek içebilirsiniz. Kireçlenme sonucu oluşan şişkinliklerin de son bulması sağlanmaktadır. Bu yüzden günde 1 kere içmeniz faydalı olmaktadır. 

Kireçlenmelerde dikkat edilmesi gerekenler olarak da bir takım durumlar bulunuyor. Örneğin ağrı ya da şişkinlik şikayetleri olanları hemen doktora başvurmaları gerekmektedir. Erken teşhisler sonucunda ilerlemesi sağlanıyor. Bu yüzden tedavinin erken başlaması da söz konusudur. Fizik tedavi yöntemleri üzerinden de şikayetlerin en aza indirilmesi esas alınmaktadır.

Burada bireylerin kilo problemleri yaşamamaları önemlidir. Özellikle fazla kilolu olanların tedaviden daha geç sonuç almaları gözlemleniyor. Bu yüzden yediklerinize ve içtiklerinize de dikksy etmelisiniz. Hatta egzersiz yapmanız gerekmektedir. Özellikle yapılan yürüyüşler sayesinde eklemlerin daha güçlü olması ve kireçlenmemesi ilerlemesi söz konusudur. Tüm bu değerlendirmeler sayesinde kireçlenmelerin son bulması esas alınmaktadır. Uzman doktorlar sayesinde de sizlere önerilen verilecektir. Bu talimatlar üzerinden ilerleyerek sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz. 

Eklem ağrıları, zor çalışma şartları ile daha fazla oluşabilmektedir. Buna bağlı olarak da kireçlenme yaşanmaktadır. Özellikle kırklı yaşlardan sonra bu eklem sorunları oluşmaktadır. Kemiklerdeki kalsiyumunun azalması ve kemik oluşum sorununa bağlı olarak kireçlenme baş gösterebilir. Genelde bel, diz, bilek, omuz, kalça ve diz bölgesinde görülen kireçlenmeler için doktora başvurmanız gerekebilir. Bu kireçlenmeler artırılmadan tedavi edilebilir ya da kontrol altına alınabilir. Bu nedenle belli bir yaşı geçtikten sonra muayeneye gitmekte fayda vardır.

Feridun Kunak’tan Doğal Çözümler

Kireçlenmeye ne iyi gelir Feridun Kunak tarafından doğal yollarla cevaplanmış bir sorudur. Doktor tedavisinin yanı sıra bu doğal yöntemleri de evde deneyebilirsiniz. İşte Kunak’ın tarifi ile doğal yöntemler:

Yumurta Kürü: Bu kür, kemik erimesine ve diz problemlerine doğal olarak da kireçlenmeye iyi gelmektedir. Lazım olan malzemeler şu şekildedir:

 • 40 limon
 • 20 diş sarımsak
 • 10 tane yumurta kabuğu
 • Bir kaşık toz zencefil
 • Bir avuç kaparı bitkisi

Öncelikle limonların suyunu sıkın. Daha sonra dövülmüş sarımsaklarla beraber cam bir kavanoza ekleyin. Kapariyi blenderda çekin ve toz zencefille beraber karışıma ilave edin. Yumurta kabuklarını da blenderda çekin ve ilave edin. Bu karışımı buzdolabında bir hafta beklettikten sonra her gün kahvaltıda bir bardak için. Kireçlenmeye iyi geldiği gibi ağrılarınızı da azaltacaktır.

Çamur ve Masaj Yağı: Bu karışım ile kireçlenme nedeniyle oluşan ağrılarınızı dindirebilecek ve kireçlenmeye doğal çözüm bulmuş olacaksınız.

 • Bir kaşık deniz tuzu veya turşuluk tuz
 • İki kaşık kil
 • İki kaşık buğday kepeği veya irmik
 • Bir kapak menekşe yağı
 • Bir kapak biberiye yağı
 • Biraz maden suyu

Maden suyu haricinde tüm malzemeleri bir kapta karıştırın ve bulamaç haline getirin. Maden suyunu çamur kıvamını yakalayana kadar yavaşça ilave edin. Ocakta dayanabileceğiniz sıcaklığa gelene kadar ısıtın. Daha sonra bu karışımı ağrıyan bölgeye sürerek bir streç filmle sarın. Soğuduktan sonra bölgeyi yıkayın. Eğer uyguladığınız yerde varis bulunuyorsa bunu göz önünde bulundurarak o bölgeye sürmeyin. Ağrılarınız tam tersine arttıysa karışımı soğuk olarak uygulayın. 

Alabalık Yağı: Bu yöntemle de kireçlenme ve ağrısının önüne geçebilirsiniz. Bir adet orta boy alabalığın içini kılçığını ayırmadan temizlemelisiniz. Bir kavanozun içine koyularak sızma zeytinyağını ekleyin. Bir litre kadar zeytinyağı koyduktan sonra bir kaşık sirke ve limon suyu katın. Karıştırdıktan sonra ağzını bezle kapatın. Bir hafta serin bir ortamda sakladıktan sonra karışımı süzerek ağrının bulunduğu bölgelere masaj yaparak uygulayın. Alabalık bulunamadıysa alabalık yağı alınarak da bu işlem yapılabilir.

Kireçlenmeye ne iyi gelir Feridun Kunak tarifleri ile bu şekilde cevaplanmıştır. Siz de evinizde doktorunuzdan gördüğünüz tedavinin yanında bu doğal yöntemleri deneyerek ağrılarınızdan ve kireçlenme sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Feridun Kunak’ın tariflerinden memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz.

Yaygın ve kronik bir eklem hastalığı olan kireçlenme özellikle 65 yaş ve üzeri kişilerde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Kireçlenmeye ne iyi gelir Maranki çözümü öncesinde bu hastalığın belirtilerine kısaca değinmekte yarar var. Sorun olan yerde tutulma ve ağrı olması ilk ve en önemli belirtilerdir. Genelde bel, kalça, dizlerde kendini belli eder. Yürüme, merdiven çıkma, bir eşyayı yerinden kaldırma gibi işlemlerde zorlanma görülebilir. Şayet el parmaklarında kireçlenme sorunu varsa, elle bardak vs. tutmak zorlaşır.

 • Genler
 • Kilo-obezite
 • Yaralanma, aşınma
 • Hatalı spor yapma
 • Diyabet
 • Aşırı demir yükü

Tiroid bezinin az çalışması bu hastalığın nedenlerinden bazılarıdır. Kireçlenmeye İyi Gelen Tedavi Yöntemi Maranki Kireçlenmeye iyi gelen Maranki çözüm önerileri şu şekilde sıralanabilir:

 1. İspirto kürü: Bir litre beyaz ispirto ve 4 tane kesme şeker büyüklüğü kadar kafuru ile hazırlanır. Kafurular, ispirtonun içine atıldıktan sonra 4 gün bekletilir. Erimesiyle birlikte akşamları yatmadan önce dizlere sürülür ve streç filmle etrafı sarılır. Ağrı geçene kadar her gün yapılabilir.
 2. Çınar yaprağı formülü: Çınar yaprağı ve 200 ml sıcak su kullanılır. Sıcak suyun içerisine 2 yemek kaşığı parçalanmış çınar yaprağı konduktan sonra 1 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra ılıması için bekletilir. Öğle yemeği öncesinde akşam yemeğinden önce birer bardak aç karnına alınır. Bu uygulamaya 15 gün devam edildikten sonra 3 gün kadar ara verilmesi gerekir. Sonra yeniden 15 gün içilmeye devam edilir. Tok karnına alınmaması ve süresinden fazla kaynatılmaması oldukça önemlidir.

Kireçlenme İçin Diğer Öneriler  

Kireçlenme için doktor bilgisi dahilinde yan tedavi yöntemleri uygulanabilir. Fizik tedavi ya da kontrollü ilaç kullanımına öncelik verilerek bu tedavilerden de yararlanmak mümkün:  

 1. Kaplıca tedavisi: Kireçlenme sorunu olan hastalar için en etkili çözümlerden biridir. Ancak süresini belirlemeden önce vücudun diğer bölgelerinde var olan hasar kontrolü önemlidir.
 2. Zayıflamak: Kireçlenmeye neden olan durumlardan birisi fazla kilolar olduğu için hafiflemeye çalışmakta yarar var. Eklemlerde meydana gelen kireçlenme bir daha tamamen yok olmayacağı için, bunun en aza indirgenmesini sağlayabilirsiniz. Sözgelimi fazla kilolar da vücutta baskı yaratır ve kemik sağlığına zarar verir. Sağlıklı bir beslenme programı ve size uygun bir sporla beraber hafifleyebilirsiniz.
 3. Ayakta çok kalmamak: Eğer kalça bölgesinde kireçlenme varsa, devamlı ayakta kalınmamalıdır. İş yerinde ayakta çalışıyorsanız özel izin alarak kısa süreli dinlenebilirsiniz.

Kireçlenme sorunu yaşayan hastalar kan dolaşımlarında da sorun yaşayabileceklerinden üşüyebilir ve çok sıkı giyindiklerinden sık sık terleyebilirler. Bu tereme durumunda hemen üstlerinin değişmesi gerekir. Çünkü terli kıyafetlerin soğuması var olan ağrıları daha da artıracaktır.

Kireçlenmeye ne iyi gelir sorusuna bu uygulamalarla yanıt verilemediğinde cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Ameliyatla kireçli olan temizlenir, şekil bozukluğu giderilir, bazen de hareketin kolaylaşması adına protez takılır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi