Mevsim Geçişleri ve Bebeklerde Soğuk Algınlığı Hastalığı

Mevsim Geçişleri ve Bebeklerde Soğuk Algınlığı Hastalığı
Mevsim Geçişleri ve Bebeklerde Soğuk Algınlığı Hastalığı

Soğuk algınlığı bebeklerde görülen en sık hastalıkların başında gelmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde hava değişimi nedeni ile bebekler sık bir şekilde hastalanmakta ve üşütmektedirler. Sık olarak karşılaşılan belirtilen başında burun tıkanıklığı ile beraber kuru öksürük, huysuzluk, gece uyku probleminin yaşanması, bazı durumlarda se yüksek ateş olarak karşımıza çıkan soğuk algınlığı bulaşıcı olma özelliğine sahip olduğu için evde hasta olan bir bireyden de bebeğe bulaşabilmektedir.  

Soğuk algınlığı belirtileri arasında ise;

  • Özellikle mevsim geçişlerinde aile fertlerinin daha dikkatli olması gerekmektedir. Hastalıkların en fazla kol gezdiği dönemler olan mevsim geçişlerinde aile bireylerinden birinin bile hasta olması bebeğin hastalıkla buluşması anlamına gelmektedir. 
  • Bebeğinizin soğuk algınlığı durumunda yaşayacağı belirtilerin başında ilk olarak kuru bir öksürük gelmektedir. Her zaman görülme ihtimali olmayan öksürük eğer balgam içeriyorsa şurup kullanmamanız gerekmektedir balgamın dışarı atılması için.
  • Bir diğer belirti ise sık olarak görülen ve bebekleri en fazla rahatsız eden burun tıkanıklığıdır. Özellikle geceleri bebeklerin burunları daha fazla tıkanmakta ve bu durumda uyku durumlarında da değişiklikler meydana gelmekte rahat uyuyamamaktadırlar. 
  • Halsizlik ve iştahsızlık olabileceği gibi bebeklere göre değişen bir durumdur. Kimi bebek gıda almak istemezken bazı bebeklerde de gıda alımını arttırmaları gözlemlenmektedir.
  • Bazı durumlarda ise ateş yapabilmektedir. Özellikle 39 ve üzeri durumlarda hekime başvurmanız gerekmektedir. 

Mevsim Geçişleri ve Bebeklerde Soğuk Algınlığı Hastalığı

Bebeklerde meydana gelen soğuk algınlığı çoğu zaman ilaca bile gerek kalmadan evde yapacağınız bazı uygulamalar ile kolaylıkla atlatılmaktadır. Bebeğinizin enfeksiyon ve bakterilerle savaşması aşamasında her zaman ilaca başvurmak onların bağışıklık sisteminin güçlenmesi için olumsuz etki yapacağından evde doğal yöntemlerle başa çıkılabilecek durumlarda bu yöntemlerin kullanılması son derece doğrudur. 

4 aylık bebeklerde soğuk algınlığına ne iyi gelir konusunda ilk olarak anne sütü alan bebeklerin anne sütüne devam etmeleri onları koruyacak en birincil yöntemlerin başında gelir. Anne sütü içerisinde bulunan vitamin ve mineraller bebeğinizin soğuk algınlığı durumunda vücut direncini daha da arttıracaktır. Bu aşamada burun tıkanıklığı için yapmanız gereken bir takım uygulamalar bulunmaktadır. Odasında nem oranını ayarlamak için radyatörlere su koyabilir hatta su kabının içine biraz lavanta yağı damlatarak bebeğinizin burun tıkanıklığının açılmasını sağlayabilirsiniz.
Bebeklerde soğuk algınlığı durumunda yaşanana burun tıkanıklığında için yapılması gereken bir diğer uygulama ise bebeğinizi yıkamaktır. Banyo sırasında bebeğinizin burun kanalları oluşan buharla birlikte açılacak ve burun sıvının akışı sağlanacaktır. Ayrıca gece rahat uyuması için de faydalı olacak bir yöntemdir. Bir diğer uygulama ise eczanelerde satılan burun temizleme suları ile burun içi sıvıyı çekmek için kullanılan aparatlardan da satın alarak burnunu özellikle banyo sonrası temizleyerek rahatlamasını sağlayabilirsiniz. 

4 aylık bebeklerde soğuk algınlığına ne iyi gelir eğer ateş durumu söz konusu ise bebeğinizi çok sıcak suda yıkamadan ılık bir duş aldırmak, kalın giydirmemek önemli konular arasında yer alırken ateşin sürekli yükselmesi durumunda ise hekime başvurmanız gerekmektedir.  


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica