Mürekkep lekesi nasıl çıkar? (Evde Kesin Çözüm)

Mürekkep lekesi nasıl çıkar? (Evde Kesin Çözüm)
Mürekkep lekesi nasıl çıkar? (Evde Kesin Çözüm)

Deri koltuk takımları genellikle insanların evlerindeki salonlarında ya da oturma odalarında tercih ettikleri bir mobilya çeşididir. Göze hoş gelen ve oturması da bir hayli rahat ve eğlenceli olan deri koltukların yakınına tükenmez kalem getirilmek pek istenmez. Sebebi ise deri üzerinden tükenmez kalem lekesi ya da mürekkep lekesi kolay bir şekilde temizlenmemektedir. Bu konuda da sizlere yardımcı olmak ve özellik ile kadınların işini kolaylaştırmak amacı ile Deriden Kalem Lekesi Nasıl Çıkar isimli bir makale yazmaya karar verdik. Burada sizlere yardımcı olabilecek bir temizleme işleminin anlatımını yapacağız.
Tükenmez kalem lekesi evinize misafir olarak gelmiş bir çocuğun deri koltuk takımınızda size bıraktığı küçük bir hediye olabilir. Ancak bu durum ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde asla endişe etmeyiniz ve sizlere söyleyecek olduğumuz talimatları yerine getiriniz.
Çünkü sizlere Deriden Kalem Lekesi Nasıl Çıkar bunu anlatarak bu alanda bir sorun ile karşı karşıya kaldığınızda yapacağınız şeyleri söyleyeceğiz.
Her lekenin bir çözümü vardır. Bunu kesinlik ile unutmayınız. Deri koltuğunuzdan kalem lekesini çıkarmak için yapacağınız işlemlerde en çok dikkat edeceğiniz detay derinin lekeyi çekmemiş olmasıdır. Deri lekeyi emmeden önce müdahale ediniz.
Öncelik ile lekeyi arap sabunu ile silmeyi deneyiniz. Koltuğunuza asla zarar vermeyen bu yöntem bir işe yaramaz ise limon kolonyası ile de lekeyi silmeyi deneyebilirsiniz. Son olarak da aseton ya da alkol de bir seçenek olabilir. Ancak aseton içinde bulunan yağ derinin çatlamasına sebebiyet verebilir.

Deri Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Deriden Kalem Lekesi Nasıl Çıkar kadar zor bir işlemdir deri koltuk üzerinden mürekkep lekesi çıkarılması. Bunun içinde uygulayacağınız yöntemler;

  • Eczanelerden alabileceğiniz izopropil alkolü lekenin üzerine dökün ve on beş dakika beklettikten sonra lekeyi temiz bir bezle silebilirsiniz.
  • Yarım bardak sirke ile yarım bardak sütü karıştırıp bir bez üzerine döktükten sonra lekeyi silebilirsiniz.
  • Deterjanlı bez ile lekeyi iyice silip yumuşattıktan sonra diş fırçasına saç spreyi sıkarak lekeyi diş fırçası ile fırçalamak.

Okul çocukları ile iç içe olan bir evde koltukların üzerinde kıyafetlerin üzerinde keçeli kalem lekesi  bulunmazsa şaşkınlık ortaya çıkaran bir durum olacaktır. Her okul çocuğunun olduğu evde gerek kıyafetlerde gerekse de mobilyalarda ve hatta duvarlarda bu lekelere rastlayabilirsiniz. Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtında hangi doku üzerinde leke bulunduğuna özen göstermeniz ve buna uygun bir yol izlemeniz gerekmektedir. Söz konusu yağ değilse ve protein lekeleri değilse size en çok yardım edecek olan noktanın sirke olduğunun da farkına varmanız gerekmektedir. Sirke özellikle dolaplarda karşınıza çıkacak olan keçeli kalem lekelerini ortan kaldırmanız ve izlerini silmeniz konusunda size en çok yardımcı olacak araçlardan bir tanesi olacaktır. Tabi ki kişilerin hangi sirkeyi kullanacakları konusunda da dikkat çekici bir tablonun ortaya çıktığını eklemek gerekmektedir. Asit oranı yüksek olan sirkelerin kullanılması kişilerin bu konudaki işlerinin kolaylaşacağını da eklemek gerekmektedir. 

Keçeli Kalem Lekesi Ilık Su ile Geçer Mi?

Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar sorusunu merak eden kişilerin ana nokta olarak ılık suyu ve karbonat ve boraksın kullanılması gerekmektedir. Boraks kullanımı ile duvarlarınızda ve halınızda bulunan lekeleri ortadan kaldırma imkanını elde edebilirsiniz. Dokuların zarar görmemesi için çok dikkatli davranmanız gerekmektedir. Kırıntılı bir yapıya sahip olan formüllerin dokuda büyük hasarlar yaratabileceğini de eklemek gerkemektedir. Eğer ki kıyafetiniz çok hassas ise ancak kuru temizleme ile bu duruma çözüm getirme çalışmalısınız. 

Kıyafetlerde Bulunan Kalem Lekesi Nasıl Geçer?

Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar diye merak eden kişilerin öncelikli olarak dikkat etmesi gereken durumun üzerinde kullanılacak olan dokunun hassaslığı olduğunu da eklemek gerkemektedir. Sizin için asıl özen gösterilmesi gereken noktanın da hassas kıyafetlere damlamış olan keçeli kalem mürekkeplerinin ancak kuru temizleme yöntemi ile ortadan kaldırılabildiğidir. Sizin için asıl önemli olan nokta kıyafetlerinizin zarar görmemesi ise mutlaka bu alternatifi işleme almanız gerekmektedir. Kıyafet lekelerinin ortadan kaldırılması için öncelikli olarak bu durumların dikkate alınması ve tüm işlemlerin de buna uygun bir biçimde işleme konulması gerekmektedir.

Özellikle okul çağında çocuğa sahip olan kişilerin mobilyalarında veya evlerinin zemininde en çok rastlanan izlerden bir tanesinin hiç kuşkusuz keçeli kalem olduğunu da eklemek gerekmektedir. Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtı da işte tam da bu nedenle çok daha önemli bir yere sahip olmaktadır. Keçeli kalem lekesinin ortadan kaldırılması için hem mobilyanın zarar görmesini engelleyecek hem de lekeyi ortadan kaldırabilecek bir formülün uygulamaya koyulması gerekmektedir. 

Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar diye merak içerisinde olan kişilerin öncelikli olarak sirke kullanımını denemeleri gerekmektedir. Sirke kavramının temizlik alanında kullanılması olmazsa olmaz noktalardandır. Sirkeyi kullanmak isteyen kişilerin asit oranı yüksek olan ürünleri seçmeleri gerekmektedir. Asit oranı yüksek olan sirkenin keçeli kalemi yüzeyden söküp atma konusunda çok daha başarılı olacağının da belirtilmesi lazımdır. 

Keçeli Kalem Lekesini Çıkarmak İçin Kullanılabilecek Olan Alternatif Çözümler?

Zeytinyağı denildiği zaman aklınıza sadece faydalı bir besin öğesinin gelmemesi gerekmektedir. Buna ek olarak kişilerin etkin bir leke çıkarıcı olarak kullanabilecekleri bir madde olarak görmeniz ve leke çıkarma işlemlerinde kullanmaya başlamanız gerekmektedir. Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtını merak ediyorsanız tam da bu aşamada zeytinyağını kullanmaya başlamanız gerekmektedir. Zeytinyağının saf olmasına özen gösterirseniz elde edebileceğiniz verimin de o derece iyi bir seviyede olacağını eklemek gerekmektedir. 

Sirke ve Zeytinyağı Karışımı 

Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar diye merak eden kişilerin aklına ilk gelen yöntemlerden bir tanesinin alkol ile leke sökme işlemlerinin yapılması olmaktadır. Bu yöntemin kullanılmasının mobilyanız için ya da hangi dokuda kullanacaksanız o doku için oldukça zararlı olduğunun altını çizmek gerekmektedir. 
Alkol kullanmak yerine iki etken maddeyi bir araya getirmeniz önerilmektedir. Bu etken maddeler sirke ve zeytinyağıdır. Siz de zeytinyağının içerisine sirke karıştırarak kullanabilir ve bu aşamada sirkenin de içerisinde bulunan asit seviyesi ile lekenin çıkması çok daha hızlı bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Sirkenin içerisinde bulunan asit seviyesini bu denli anlamlı yapan noktanın asıl olarak zeytinyağının yumuşatıcı etkisi olduğunun da bilincinde olmak gerekmektedir. 

Gündelik yaşam içerisinde ortaya çıkabilecek sorunlardan birisi de keçeli kalemin herhangi bir nesne üzerinde bıraktığı izdir. Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar sorusu, böyle durumlar ile karşılaşanlar tarafından dile getirilen bir sualdir. Tükenmez ya da kurşun kaleme göre daha inatçı bir leke bırakan keçeli kalem, bu yönü ile can sıkıcı bir durumun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Çünkü keçeli kalemin içerisindeki renklendirici pigmentler oldukça güçlüdür. Bu da lekenin çıkmasını zorlaştırmaktadır.

Keçeli Kalem İzi Nasıl Yok Edilir?

Keçeli kalemin bıraktığı iz ya da lekeyi ortadan kaldırmak için değişik yöntemler denenmektedir. Bu yöntemlerden birisi kolonya ve pamuk ile uygulanmaktadır. Eğer keçeli kalem herhangi bir giysi üzerinde leke bırakmışsa, kolonya ve pamuk kullanarak bu sorunu kolay bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için yapılması gereken şey keçeli kalem izi bulaşmış olan kıyafetin leke kısmının arka tarafına pamuk koymaktır. Lekenin olduğu yere değil de, arkasına pamuk koymak gerekmektedir. sonrasında ise lekenin olduğu bölgeye bolca kolonya dökmek lazımdır. Kolonya döküldükçe, lekenin çıkarak, kıyafetin arka kısmına koyduğunuz pamuğun üstüne aktığını göreceksiniz. Bu yöntemi, pamuğa hiç keçe kalem akıntısı gelmeyene kadar uygulamanız lazımdır. Sonrasında ise kıyafeti yıkayarak, lekenin tamamen çıkmasını sağlamanız mümkündür. Böylece keçeli kalem lekesi nasıl çıkar durumuna ilk cevap verilmiş olacaktır. Bir diğer yöntem ise aspirindir. Hemen hemen her evde bulunan aspirini, keçeli kalem lekesinin üzerine sürerek çitilemeniz, lekenin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Sonrasında ise kıyafetin yıkanması gerekmektedir.
Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar sorusuna verilecek başka yanıtlar da mevcuttur. Bunlardan bir diğer ise saç spreyidir. Saç spreyinin içinde bulunan kimyasallar nedeni ile lekeleri çıkartma özelliği bulunmaktadır. Leke olan bölgeye saç spreyini sıkarak işleme başlayabilirsiniz. Bunun ardından ise 5 dakika boyunca beklemeniz gerekmektedir. Bu süre geçtikten sonra temiz bez alarak, lekenin olduğu yeri silmeniz lazımdır. Ardından da kıyafetin çamaşır makinası ya da elde yıkanması gerekmektedir. bu işlemin ardından, kıyafet üzerinde keçeli kalem lekesinin kalmadığını fark edeceksiniz.

Eşiniz veya okula giden çocuğunuz ceketinin cebine tükenmez kalem koymuş ama nasıl olduysa o tükenmez kalem akmış ve inanılmaz bir leke oluşturmuş olabilir. Pilot kalemlerinde aynı şekilde kıyafetinize mürekkep bulaştırmakta üstüne yoktur. Nedendir bilinmez tükenmez kalemlerde ve pilot kalemlerde bazen mürekkebi akabilir. Olmaz zannettiğiniz mürekkep lekeleriyle başa çıkmaya çalışan yine siz olacaksınız. Mürekkep lekesi oldu artık kullanılmaz zannettiğiniz kıyafetleriniz varsa sakın ola ki atmayın. Her şeyin bir çözümü olduğunu unutmayın ve vereceğimiz püf noktalarını uygulayarak bu lekelerden kurtulun.  Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Çıkarılması zor veya çıkmaz sandığınız o mürekkep ilk etapta ılık su ile mürekkebini akıtın. Mürekkep lekesi olan yeri sütle tekrar yıkayın. Lekenin üstüne limon tuzu kullanarak lekenin üstünü kıyafetinizin kumaşına zarar vermeden ovabilirsiniz. Artık son durulamadan sonra bakın bakalım mürekkep lekesi kalmış mı?  Siz bu durumlara düşmemek için gelin tavsiyelerimize kulak verin.

Mürekkep Lekeleri İçin Bilinmedik Öneriler

Leke olan kıyafetinizi bir pamuk ve alkol ile temizleyebilirsiniz. Alkolün içine pamuğu batıracak ve lekenin üzerini sileceksiniz. Pamuk battıkça yeni pamuk alarak lekeyi temizleyebileceksiniz. Limon suyu kullanmakta mürekkep lekelerini çıkarmak için uygun olacak bir yöntemdir. Yapılışı yine aynı alkol işlemini uygulamak gibi kolay olacaktır. Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Halınıza oldu da kazayla mürekkep bulaştı işte bunun için önerimizde hemen arkasından geliyor. Biraz mısır unu kullanacaksınız ve süt ile bir karışım yapacaksınız. Biraz koyu bir karışım olması yeterli olacaktır. Halınızın o lekeli yerine süreceksiniz. Kuruyana kadar bekleteceksiniz ve makineyle kuruyan yeri çektikten sonra sabunlu su veya deterjan yardımıyla temizleyebilirsiniz. Renkli kumaşların mürekkeple başı derde girdiyse bunun içinde yine kaynamış süte batırıp ardından sabunla yıkayabilirsiniz. Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Leke hala iz bıraktıysa limon suyunu da arkasından uygulayabilirsiniz. Parkelerde mürekkep lekesi oluşmuşsa bunun içinde terebentini parkede kullanın ve lekenin çabucak yok olduğunu göreceksiniz. Artık hanımlar için hiç bir leke zor olmayacak ve en inatçı gözüken mürekkepten bile eser kalmayacaktır.

Gelişen teknoloji ile beraber okullardaki sınıf tahtalarında artık kalemler kullanılmaktadır. Bundan dolayı da kalemin akıttığı sıvı gerek öğrencilere gerekse de öğretmenlere bulaşmaktadır. Bu tip durumlar ile karşılaşanlar, tahta kalemi lekesi nasıl çıkar sorusunu sormaktadır. Tahta kalemi lekesini çıkarmak için takip edilmesi gereken bir takım yollar mevcuttur.

Tahta Kalemi İzi Nasıl Çıkarılır?

Tahta kaleminin bıraktığı izi çıkarmak için birçok farklı şey denenebilmektedir. Bu işlemlerin başında ise kolonya ile yapılan temizlik işlemi gelmektedir. Kolonyanın içerisinde bulunan alkol, temizleme ve iz çıkarma özelliğine de sahiptir. Bundan dolayı alkolü kullanarak, tahta kaleminin bıraktığı izi rahat bir şekilde çıkarmanız mümkündür. Bunun için yapılması gereken şey ise pamuk üzerine birkaç damla kolonya damlatmak olacaktır. Kolonyalı pamuğu, tahta kaleminin iz bıraktığı yere sürmenin lazımdır. Bu işlemi yaparken oldukça dikkatli ve hassas davranmanız gerekmektedir. birkaç defa bu işlemi tekrar ettikten sonra tahta kalemi izinin ortadan kalktığını göreceksiniz. Tahta kalemi lekesi nasıl çıkar durumuna verilecek başka cevaplar da vardır. Aseton kullanarak da tahta kaleminin bıraktığı lekeyi çıkarmak mümkündür. Ancak bu metot, genellikle sert yüzeylerdeki lekeler için uygulanmaktadır. Daha yumuşak olan yüzeylerdeki tahta kalemi lekesi için farklı yöntemler denemek daha yararlı olacaktır. Örneğin bir kıyafet üzerine bulaşmış olan tahta kalemi lekesini çıkarabilmek için saç spreyi kullanılabilmektedir. Kıyafetin üzerine bir miktar saç spreyi sıktıktan sonra, 5 dakika kadar beklemek lazımdır. Saç spreyi bu süre içerisinde, yapısındaki kimyasalların sayesinde lekeyi çözmeye ve yumuşatmaya başlayacaktır. Sonrasında temiz ve nemli bir bez alarak lekenin olduğu bölgeyi iyi bir şekilde silmek gerekmektedir. Bu işlemin ardından lekenin ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.
Tahta kalemi lekesi nasıl çıkar sorununu ortadan kaldırmanın bir diğer yolu ise aspirindir. Aspirini, lekenin olduğu bölgeye uygulayarak, problemin sonlanmasını sağlayabilir ve lekeden tamamen kurtulabilirsiniz. Bu işlemi uyguladıktan sonra lekenin tamamen yok olması için, kıyafeti güzel bir biçimde yıkamanız lazımdır. Böylelikle çözülen tahta kalemi lekesi tamamen ortadan kalkarak, gidecektir. Bunun sonucunda da masrafsız bir şekilde giysinizi temizlemiş olacaksınız.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica