Tansiyon neden yükselir, nasıl düşürülür? Tansiyona Ne İyi Gelir?

Tansiyon neden yükselir, nasıl düşürülür? Tansiyona Ne İyi Gelir?
Tansiyon neden yükselir, nasıl düşürülür? Tansiyona Ne İyi Gelir?

Yüksek tansiyon ve düşük tansiyon , çoğu insanın alışık olmadığı bir durum olarak bilinmektedir. Hiper tansiyon olarak adlandırılan ve tansiyonun yükselmesi olarak bilinen durum , organların işleyişinin bozulmasına neden olmaktadır. Tansiyona ne iyi gelir denildiğinde , tansiyona sahip kişinin düşük tansiyona mı yoksa yüksek tansiyona mı sahip olduğu bilinmelidir. Yüksek tansiyona sahip kişilerin beslenmelerine ve çevresel faktörlere karşı tepki gösterme faaliyetlerine bir miktar daha dikkat etmesi gerekmektedir. 

Düşük tansiyon genellikle kısa süreli olarak yaşanmakta ve her yaştan insanda görülebilmektedir. Sinirlenildiğinde , şaşırıldığında , üzülündüğünde ve daha birçok ani duygu değişiminde tansiyon düşmesi gibi bir durumla karşılaşılabilmektedir. Tansiyonu düşen kişilerin bir bölümü bayılabilmektedir. Kolanya vb. uyarıcı maddeler , kısa süreli baygınlık geçiren kişinin kendine gelmesini sağlayabilmektedir. Yüksek tansiyonda ise daha farklı bir süreç gözlemlenmektedir. Hiper tansiyon daha tehlikeli olarak görülmekte fakat tansiyonun aşırı düşük olması, bireyin kontrolünü kaybetmesine neden olabilmektedir.

Tansiyona Ne İyi Gelir? Tansiyon Artışında Yapılabilecekler

Bireyin yüksek tansiyon sahibi olması ve tansiyonunun sürekli olara yükselmeye eğilimi göstermesi , genellikle ardı arkası kesilmeyen bir sürecin başlangıcıdır. Hiper tansiyon sahibi olan kişilerin et tüketimini sınırlaması ve vücudun sindirmeye çalıştığı protein bazlı yiyecekleri azaltması gerekmektedir. Gün içerisinde ikiden fazla kez beslenilmeli ve bu beslenme süreçleri sırasında mideyi ve iç organları ferahlatabilecek meyveler tercih edilmelidir. 
Hiper tansiyon sahibi bireylerin çok aşırı sıcak ve nemli yerlerde bulunması , sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Hiper tansiyona sahip kişilerin yemeklerinde özellikle sarımsak , kereviz ve yapraklı sebze bulunması gerekmektedir. Bu besinler tansiyon sahibi hastaların normal bir süreç geçirebilmelerini sağlamaktadır. Hiper tansiyonun düşük tansiyona kıyasla daha dengeli ve daha uzun bir süreçte yaşanıyor olması , hiper tansiyon hastalığı bulunan bireylerin yaşamının her alanında daha dikkatli bir şekilde yaşamasını gerektirmektedir. Kahve ve sigara içilmemeli , hareketsiz veya az hareketli bir gün geçirmemeye özen gösterilmelidir.

Tansiyona Ne İyi Gelir Düşük Tansiyonda Yapılabilecekler

Hiper tansiyon esnasında düzenli olarak tüketilmesi gereken bir çok besin bulunuyor olsa da , düşük tansiyonda bu tarz besinlere oldukça az rastlanmaktadır. Düşük tansiyona dikkat edilmesi için öncelikle tansiyonu düşüren meyveleri tüketmemek gerekmektedir. Tansiyon düşüren meyveler arasında kavun , kuru kayısı, avokado, karpuz, incir, portakal, kuru üzüm gibi besinler bulunmaktadır.
Tansiyonun düşmesi halinde birey kendini bir anda yorgun ve bitkin hissetmeye başlayacağı için , imkan olduğu taktirde herhangi bir güvenli bölgede oturmak gerekmektedir. Genellikle tansiyonu düşük olan bireylerin magnezyum, sodyum, B12 ve Folik asit, karbonhidrat ağırlıklı besinleri tüketmesi gerekmektedir. Tansiyona ne iyi gelir diye sonran kişilerin her yaştan olması , besinlerin türünün kısıtlandırılması açısından da oldukça önemlidir. Kahve içilebilir, hafif bir şekilde spor yapılabilir ve gün içerisinde normalden bir miktar daha fazla su tüketilmeye çalışılabilir. Vücudun su kaybetmesini engellemek, tansiyonun düşmesini engelleyecektir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica