Yağlı Saçlar Nasıl Yıkanmalı?

Yağlı Saçlar Nasıl Yıkanmalı?

/
/
814 görüntüleme

Yağlı saç, insan görüntüsü için olduğu kadar saç sağlığı açısından da ciddi bir problemdir. Esasen saç için oldukça faydalı olan saç yağı, saç derisi tarafından gereğinden fazla üretildiğinde saçın sağlığı için tehdit oluşturur. Saç derisinin ve saç köklerinin, insanın yaşantısı ve beslenme biçimi nedeniyle orantısız yağ üretmesi sonucunda ortaya çıkan yağlı saçların bakımı da oldukça meşakkatlidir. Peki yağlı saçlar nasıl yıkanmalı ? Yağlı saçların yıkanması da bakımı gibi normal saç tipine göre farklıdır. Doğru periyotlarda yıkanmayan saçların yağ oranında artış dahi meydana gelebilir.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Sık Sık Yıkamayın!

Yağlı saç, kirli ve bakımsız bir görünüme sahip olduğundan sürekli yıkama ihtiyacı hissedilebilir. Çokça yıkanan saçların yağ oranının azalıcağını düşünmek ise halk arasında sıkça rastlanılan yanlış bir inançtır. Fakat saçtaki yağ oranını düşürmek, yıkamak veya bakım yapmak gibi işlemlerden çok, metabolizmayı dengelemek ile mümkündür. Yağlı saçlar nasıl yıkanmalı ? diye soranlara şunu söyleyelim: Saçlarınızı haftada en fazla 3 kere yıkayın. Zira saçları daha fazla yıkamak saç derisinin ve köklerinin dengesini bozabilir. Dengesi bozulan saç derisi daha çok yağ üretir. Bir diğer önemli nokta ise saçları doğal ürünlerle yıkamaya özen göstermektir. Bununla birlikte yıkama işleminin yağlı saçlara özel olarak üretilen şampuanlarla gerçekleştirmek de son derece önemlidir. Saçlarınızı yıkarken az miktarda şampuan kullanmaya özen gösterin. Saç derisine yoğun baskı yapmayın ve tahriş etmeyin. Çünkü saç derisinin yağ üretimi, daha çok metabolik bir faaliyettir.

Yağlı Saçlar İçin Bakım Rehberi

Eğer yağlı saçlara sahipseniz öncelikle vücudunuzun yağ ölçümünü yaptırmanızda fayda var. Çünkü metabolizmanızın yağ dengesi düzenli değilse, ne yapsanız da saç kökleriniz yağ üretimini dengeleyemez. Bununla birlikte yağlı saçların bakımını yapmak ve harici yollardan yağ oranını denge altında tutmak için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Saç sağlığı için oldukça faydalı olan elma sirkesi, saçtaki yağ oranını azaltan ve daha canlı görünmesini sağlayan bir işleve de sahiptir. Yağlı saçlar nasıl yıkanmalı diye düşünenler, bir bardak suya birkaç damla elma sirkesi damlatarak, saçları durulama işlemini bu su ile yapabilirler.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

1 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi