Yerli Otomobil Piyasaya Ne Zaman Çıkacak, Fiyatı Ne Olacak?

Yerli Otomobil Piyasaya Ne Zaman Çıkacak, Fiyatı Ne Olacak?
Yerli Otomobil Piyasaya Ne Zaman Çıkacak, Fiyatı Ne Olacak?

Ülkemizi çalkalayan, herkesin dilindeki proje yerli otomobil… Türkiye’nin atması gereken en büyük adımlardan birisi. Şu anda ülkemizde birçok projeye hatta mega projeye imza atılıyor ki dünya üzerindeki 10 mega projenin 6’sı Türkiye’de zaten ama yurdum insanını en çok bu proje ilgilendiriyor.

Aşağı yukarı her evde bir tane iyi ya da kötü eski ya da yeni bir tane araba var. Ama görüldüğü kadarıyla bir şeylerden şikayetçiyiz. Eski araba sahibi aracın arızasından, çalışmasından, gidişinden, yeni araba sahibi de vergisi, sigortası, kaskosu gibi masraflardan yılgın. Herkesin ortak paydada şikayetçi olduğu konu ise akaryakıt fiyatları. Bu konuda bir şey söylememe gerek bile yok.

Asıl konumuza gelince; yerli otomobil! Ben bu meseleyi patlama olarak tanımlıyorum. Bir ülkenin kendi otomobilini üretebilmesi demek refah seviyesinin çok yükseldiğine işarettir. Çünkü konuyu milli açıdan düşünürsek dışa bağımlılığın büyük ölçüde azalacağına işarettir. Ne demek istediğimi yazının devamında net bir şekilde anlayacaksınız.

Aracın teknik ve mekanik özellikleri:

 • Üretilecek olan araçta içten yanmalı bir motor olmayacak, elektrik kuvveti ile çalışacak.
 • Dolu bir akümülatör ile şehir içerisinde 100 km yol kat edecek. Şu an için bu biraz geliştirilmesi gerekir bence.
 • Araçta menzil artırıcı motoru olacak. Bu sayede uzun yolda 20 litre Yakıtla 1000 km’ye kadar yol kat edebilecek.
 • Aracın azami hızının 180 km olması planlanıyor. İlerleyen zamanlarda 200 km ve 230 km olarak iki sürüm daha üretilmesi söz konusu.
 • Araçta gerçek zamanlı işletim sistemi kullanılacak.
 • Araçta 4 önde 4 arkada olmak üzere toplam 8 adet sensör bulunacak. Bu sayede öndeki ve arkadaki araçla bir tür iletişim halinde olacak. Yan taraftan hızlı gelen ya da önünde ani fren yapan bir aracı tespit edip acil fren sistemlerini devreye sokabilecek.
 • Aracın önünde ve arkasında kameralar olacak. Aracı park etmek daha kolay olacak ve kendi kendini park edebilecek.
 • Otopilot özelliği olacak. Belirlediğiniz bir lokasyona kendi kendine gidebilecek.
 • İlk üretim modeli olarak sedan ilerleyen zamanlarda hatchback ve stationwagon modelleri ile karşımıza çıkacak.
 • Hayalet gösterge paneli ve çok geniş ve kullanışlı bir yol bilgisayarına sahip olacak.
 • Airbag, automatic clima, otomatik camlar, panaromik cam tavan gibi bir sürü özellik daha…

Şimdi bu özellikleri bir ele alalım

İçten yanmalı motor olmayacak. Bu demektir ki kaputun içerisinde ağırlık yapan ve yer kaplayan koca bir motor olmayacak zaten elektrikli araçlar direkt tekerlere bağlı bağımsız 4 elektrik motoruyla çalışır. Bu sayede daha fazla tork üretebilir ve çok kısa bir sürede hızlanabilir.

Menzil artırıcı motoru. Bu da demek oluyor ki ülkemizdeki en tasarruflu araç olacak. Neden?

Ülkemizdeki binek araçlardan çok azı dolu depoyla 1000 km ve fazlası yol yapabiliyor ve 20 lt ile 1000 km demek en pahalı akaryakıtla bile km’de 0.10 tl gibi bir rakama tekabül ediyor. Bu motorda ne tür bir yakıt kullanılacağı da üzerinde çalışılan bir konu. Türkiye’deki hiçbir araç bu kadar az yakmıyor. Yakıyor diyene de inanmayın hesaplar ve fiyatlar ortada. (Ben de benzinli bir araç kullanıcısıyım. Sadece yazı yazıp yorum yapmıyorum.)

Sensörler: Bu sensörler sayesinde birçok işimiz kolaylaşacak. Zaten bu sensörler park sensörleri gibi değil gerçek zamanlı işletim sistemine bağlı. Bahsettiğimiz bu özellikler en önemli özelliklerinden sadece birkaçı.

Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Olacak?

Fiyatı konusuna gelecek olursak en çok merak edilen tarafı bu. Bilim, sanayi ve teknoloji bakanımız aracın d segmenti bir araç olup c segmenti bir araç fiyatına satılabileceğini belirtti. Buradan anlamamız gereken arkadaşlar bu araç 40 bin ile 65 bin lira arasında bir fiyata çıkacak 20 bin lira olmayacak ilk aşamada bu kesin. Projedeki özelliklere bakacak olursak bu fiyatı hak eder bence ki özellikleri bunun yarısı kadar olan bir araca bile bu miktarı verirken neden yerli araca verilmesin?

Şu anda ülkemizde birkaç firmanın elektrikli araçları mevcut. Azami menzili en yüksek olan da 600 km civarında yol kat ediyor. Diyelim ki azami menzilinden uzun bir yolculuğa çıkacaksınız. Gideceğiniz güzergâh üzerinde her yerde dolum ünitesi bulmak mümkün değil. Bu proje ile birlikte tabi ki üniteler ve altyapı çalışması da yapılacaktır ama elektrikten ziyade zaman da önemli. Dolum aşamasında ne kadar zaman kaybedeceksiniz? Menzil artırıcı motorunun en güzel tarafı da işte burası.

Yerli Otomobil Piyasaya Ne Zaman Çıkacak?

Bu konuda çalışmaların hızlandırılması isteniyor. Otomobilin prototipi 2019 yılında çıkacak, seri üretimi ve satışı 2021 yılı itibari ile başlayacak.

Yerli Otomobil Nerede Üretilecek? Nasıl Olacak?

Otomobilin Nasıl olması gerektiği konusunda birçok Üniversite ve tasarım uzmanlarıyla fikir alışverişinde bulunuluyor. Şu an için açıklanan bir görseli yok fakat güzel bir tasarımı olacağı kesin. Nerede üretileceği hakkında da birçok ilimizden ilgi yağıyor ama bu konuda da şu an için herhangi bir açıklama yok.

TÜBİTAK’ta bu projede araştırmalarını sürdürüyor ve araçta kullanılacak akümülatör vazifesindeki bataryalardan tutun da elektrik motorlarına varana kadar birçok aksamı TÜBİTAK aracılığıyla Türkiye’de üretilecek. Bu konuyla ilgili yapılan açıklamalarda parça olarak %80-85 üretimin yerli olacağı belirtildi. Demek oluyor ki yedek parça konusunda çok sıkıntı çekmeyeceğimiz ve patent konusunda sınırlarımız olmayacağı anlamına gelir ki en önemli taraflarından birisi bu.

Projede cumhurbaşkanımızın tabiriyle beş babayiğit yer alacak.

Bu babayiğitler:

 • Anadolu Grubu
 • BMC
 • Kıraça Holding
 • Turkcell Grubu
 • Zorlu Holding

Bu firmalardan biraz bahsedecek olursak;

Anadolu Grup: 1952 yılında temelleri atıldı. Bünyesinde 80 şirket var. Otomobil sektöründe de çalışmaları olan Anadolu Grubu’nun sahibi Tuncay Özilhan.

BMC: Türkiye’nin en büyük ticari araç üreticilerinden BMC yarım asırlık bir geçmişe sahip. 2004 yılında sahibi değişen BMC Türkiye’nin otomobili projesinde yer alıyor. BMC’nin sahibi Ethem Sancak ve Katarlı ortakları var.

Kıraça Holding: 1998 yılında Türk otomotiv sektörünün önde gelen isimleri İnan Kıraç ve Claude Nahum tarafından Kıraça Şirketler Topluluğu adıyla kuruldu. Karsan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. şirketlerinden biri.

Turkcell Grubu: yazılımın ve yüksek teknolojinin en önemli firmalarından biri. Turkcell’in yönetim kurulu başkanı Ahmet Akça. Turkcell’in kurucu ortakları, daha önceden Telecom Finland Ltd. Olarak bilinen ve şu anda Teliasonera’nın sahip olduğu Sonera Holding, Çukurova Grubu ve MV Holding’dir.

Zorlu holding: 1953 yılında kurulan Zorlu Holding Denizli’de üstlenmiş bir firma. Tekstilden madenciliğe kadar hemen her alanda faaliyeti olan Zorlu Holding’in sahibi Ahmet Nazif Zorlu. Vestel markası da Zorlu’ya ait.

Anladığımız kadarıyla yukarıya şöyle bir bakacak olursak mükemmel sürüş deneyimi, konfor, elektronik ve mekanik donanımlar, yakıt tasarrufu beklentiler içerisinde. Siz de takdir edersiniz ki projede imzası olan bu firmalar hiç küçümsenemeyecek kadar büyük nüfuza sahip.

Şimdi konumuzu şu açıdan ele alalım. Bir ülkenin petrol ve ürünlerini üretebilmesi demek birçok şeyi değiştirir. Mesela Arabistan yarımadasına bakacak olursak akaryakıtı sudan ucuza kullanıyorlar. Petrol deyince aklımıza sadece motorin ve benzin mi gelir? Tabi ki hayır ama diğer ürünlerin hammaddesini üretebiliyor muyuz? Yine hayır. Bu yetkiye ne zaman sahip olacağımız da çok şaibeli.

Türkiye’nin araba üretebilmesi demek hatta elektrikli araba üretebilmesi demek akaryakıta olan bağımlılığımızı büyük ölçüde azaltacak demektir. (Petrole sahip değiliz ama ihtiyacımız da olmayacak) bu sayede dolaylı olarak birçok şeyin fiyatı düşecektir. Hatta üretilecek aracın bile fiyatı düşecektir. Nasıl düşeceğini anlatmama gerek yok herhalde.

Sonuç olarak üzerinde çok çalışılacak ve çok konuşulacak bir konu ama şunu söyleyebilirim ki bu proje söylendiği gibi faaliyete geçirilirse bizim için her şey çok daha farklı olacak.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica